Newsy

Umaszczenie szylkretowe – co to takiego?

Pewnie nie raz widziałaś/eś nietypowo umaszczone koty, których futerko przybierało niemal marmurkowe wzory, ten kolor sierści popularnie określany jest szylkretowym. Zapraszamy na 5 faktów na temat tego nietypowego umaszczenia.

Genetyka

Umaszczenie jest zależne od genetyki – tak samo jest i w tym przypadku. Mieszanka futra czarnego, rudego z domieszką brązu i czerwieni jest zależne nie tylko od genów definiujących kolor sierści ale również od… płci. Większość kotów umaszczonych w ten sposób jest kotkami, kocury są niebywale rzadkie.

Dzieje się tak ponieważ chromosom płci żeńskiej oznaczany jako X zawiera w sobie kod genetyczny o kolorze sierści rudym lub czarnym. Chromosom płci mędkiej oznaczony jako Y, nie zawiera tej informacji. Ponieważ samice mają dwa chromosomy X, mają podwójną informację genetyczną warunkującą kolor sierści. Samce mające tylko jeden chromosom X i jeden Y mogą być tylko czarne lub rude. W 1 na około 3000 samców jest możliwe ubarwienie szylkretowe u samców.

Szylkretowy kot na szczęście

W wielu kulturach koty uważane są za omen szczęścia. Koty, które mają umaszczenie szylkretowe są często darzone większą sympatią z powodu ich wyjątkowości. W Japonii wierzy się, że takie koty chronią domostwa przed złymi duchami. W legendach angielskiego folkloru można doszukać się informacji o ich uleczających mocach.

Co ma kot do żółwia?

Nazwa pochodzi od materiału szylkretowego używanego do produkcji okularów czy biżuterii, bardzo popularnego w latach ’70. XX wieku. Był tworzony z pancerzy żółwi szylkretowych. Aktualnie jego produkcja jest zakazana. Ponieważ ich kolory i wzory są bardzo podobne do tego materiału, nazwa się przyjęła.

Umaszczenie szylkretowe może występować w różnych rasach.

Koty szylkretowe mogą być kotami o długich lub krótkich włosach i mogą pochodzić z miotów czystej krwi i ras mieszanych. Jeśli chodzi o futro, najczęstszym stylem szylkretów jest coś, co nazywa się mozaiką. Mozaika to szylkretowy kot o tradycyjnej kombinacji kolorów zmieszanych ze sobą losowo.

Warto wspomnieć jeszcze o chimerach u których jeden kolor występuje po jednej stronie ciała a inny po drugiej.Podobne artykuły