NewsyPielęgnacjaZachowanieZdrowie

Jak uczynić domowego mruczka szczęśliwszym?

Chcemy, żeby nasi mruczący przyjaciele byli szczęśliwi i zadowoleni. Chociaż na podwórku na koty czeka pełno różnych atrakcji, to życie w domu jest dla nich znacznie bezpieczniejsze. Kot niewychodzący też może być szczęśliwym zwierzakiem! Co zrobić by tak się stało? W dzisiejszym artykule podsyłamy kilka pomysłów!

Fot. Ludemeula Fernandes

Zabawa!

Koty to zwierzaki o różnych charakterach. Część z nich chętnie podejmuje zabawę, inne są bardziej powściągliwe. Trzeba pamiętać, że nasze domowe mruczki to niestrudzeni myśliwi a zabawa pozwala realizować im ich popędy bez krwawych ofiar z małych zwierząt. Zabawa pozwala utrzymać też zwierzaka w należytej kondycji i zacieśnia więź z opiekunem. Doskonałą zachętą do wspólnych szaleństw może okazać się zabawka z dodatkiem kocimiętki. Większość kotów oszaleje na ich punkcie!

Do zaspokojenia instynktu polowania możesz wykorzystać też jakieś smaczne kąski ukryte w zabawkach lub zakamarkach domu.

Czysta kuweta

Koty to czyściochy. Są niesamowicie wrażliwe na zapachy. Bardzo ważnym jest dla nich możliwość załatwiania się w otoczeniu z dala od innych odchodów. Czasami opiekunowie skarżą się, że ich koty przestały załatwiać swoje potrzeby do kuwety. Rozwiązaniem może być przestawienie jej, zwiększenie częstotliwości czyszczenia lub wymiana żwirku.

Jeżeli w domu jest więcej kotów, powinniśmy zaopatrzyć się w więcej kuwet.

Wszystko co musisz wiedzieć o… kuwetach i żwirku

Niezbędnik każdego kociarza. Jaką kuwetę wybrać? Jak zaplanować przestrzeń w mieszkaniu, na co zwrócić uwagę i jak dobrać odpowiedni żwirek? Poznaj z Nami odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Wspinaczka

Koty lubią się wspinać i móc obserwować otoczenie z góry. Dlatego są szczęśliwsze, jeżeli ich opiekun zafunduje im nieco wyższy drapak, na którym będą mogły swobodnie się wspinać, ostrzyć pazurki i ucinać drzemki na wyższych poziomach.

Potrzeba drapania

Koty poprzez drapanie rozciągają mięśnie, relaksują się, regulują długość pazurków. Z tego powodu bardzo ważne jest, by zapewnić im miejsce do bezkarnego drapania. W sklepach dostępne są różne drapaki, które z pewnością ucieszą Twojego kota. Ważne, żeby powierzchnia do drapania była odpowiednio duża.

Fot. Freepic.com

Balkony i tarasy

Koty są szczęśliwsze, jeżeli mogą wyjść powygrzewać się w słońcu na świeżym powietrzu. Przyjemność sprawia im też możliwość obserwowania otoczenia. Jeżeli posiadamy balkon, taras lub ogród, warto zabezpieczyć go siatką i pozwolić kotu z nich korzystać.

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

Koty chorują tak jak wszystkie inne zwierzaki. Symptomy choroby mogą być trudne do wyłapania, dlatego ważne jest regularne zabieranie ich do lekarza weterynarii na podstawowe badania. Taka profilaktyka pozwoli zachować zdrowie pupila na dłużej, a w razie choroby zwiększyć szansę na szybsze wyleczenie zwierzaka.

Badania profilaktyczne to najlepszy prezent jaki możesz dać swojemu kotu!

Kociarze uwielbiają rozpieszczać swoje futrzaki (te łyse też!) i przy każdej nadążającej się okazji takiej jak chociażby Dzień Kota czy kocie urodziny chcą podarować im coś, co je ucieszy. Moja propozycja może na pierwszy rzut oka wydawać się dla kotów mało atrakcyjna, ale jest to najlepsze, co możecie im dać. Mam na myśli badania profilaktyczne.

Kot wybiera miejsce, gdzie chce spać

Chociaż chcemy dla mruczków jak najlepiej i kupujemy szereg różnych legowisk i posłanek, pozwólmy im zdecydować samym, gdzie chcą spać. Jeżeli ich ukochane miejsce na poobiednią drzemkę to stary karton – pozwólmy im na to.Podobne artykuły