Zachowanie

Kot na urlopie

Planujesz kilkudniowy urlop i zastanawiasz się, co na to Twój kot? Czy zabierać go ze sobą? Zostawić w domu? A może oddać pod opiekę znajomym albo do hotelu? Jak sprawić by kot na urlopie był szczęśliwy?

Trudno o jedno idealne rozwiązanie. Wiele zależy od osobowości kota i naszych możliwości. Najważniejsze jest, by podczas naszej nieobecności zapewnić zwierzakowi jak największy komfort psychiczny. Pewność, że nasz mruczek czuje się dobrze i jest bezpieczny, pomoże również nam w pełni wypocząć podczas wyjazdu!

Profesjonalny petsitter

Najczęściej wybieraną przez właścicieli kotów formą opieki, jest tzw. „opieka dochodząca”. Kot pozostaje w swoim domu, a opiekun przychodzi go odwiedzać co drugi dzień, codziennie lub nawet kilka razy w ciągu doby – wszystko zależy od Waszych potrzeb. Dla większości zwierząt to najdogodniejsza forma „urlopu”.

Kot najbezpieczniej czuje się w swoim domu, jest przywiązany do swoich rytuałów, rytmu dnia i znajomych miejsc.

Ta opcja wiąże się z powierzeniem opiekunowi kluczy do domu – dlatego ważne jest, aby ze szczególną starannością wybrać osobę, której możemy zaufać.

Szukajmy osób posiadających kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie w opiece nad zwierzętami. Szczególnie, gdy planujemy nieco dłuższy wyjazd, bardzo istotne jest, by opiekun znał i rozumiał kocie zachowania i mowę ciała, a w razie jakichkolwiek problemów (np. zdrowotnych), umiał dostrzec nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu zwierzęcia i odpowiednio na nie zareagować. Profesjonalny petsitter podpisze z Wami umowę, w której będą zawarte wszystkie szczegóły: częstość odwiedzin, sposób żywienia, informacje na temat stanu zdrowia kota, konieczność podawania określonych leków, kontakt do weterynarza oraz szczegółowe dane kontaktowe petsittera. Obowiązkowe jest również spotkanie zapoznawcze przed Waszym wyjazdem, aby opiekun miał szansę poznać Waszego kociaka i odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania czy wątpliwości. Możecie poprosić o wysyłanie Wam zdjęć i informacji na temat pupila – w ten sposób odpoczywacie wiedząc, że kot jest otoczony najlepszą opieką na świecie

Hotele dla zwierząt

Inną opcją są hotele dla zwierząt. Tu jednak równie istotne jest wnikliwe sprawdzenie miejsca, do którego ma udać się Wasz mruczek. Uwaga na hotele masowe, w których koty przebywają jedynie w klatkach, otoczone innymi zestresowanymi zwierzętami. Nawet kilka dni w takich warunkach może okazać się dla Waszego pupila niezwykle trudne i wyczerpujące. Istnieją też hotele domowe, w których każdy kot ma swoją własną przestrzeń (wyposażone w jego własne akcesoria, kryjówki, miejsce do spania) i otoczony jest troskliwą opieką profesjonalnego opiekuna. Takie miejsca mogą okazać się świetną opcją dla kotów dobrze zsocjalizowanych. Pamiętajcie jednak, by osobiście i rzetelnie sprawdzić takie miejsce i upewnić się, że jakość usługi jest faktycznie na najwyższym poziomie!

Z wizytą u rodziny

Dla towarzyskiego kota, odpowiednią formą opieki będzie wyjazd do kogoś z rodziny, znajomych lub ich odwiedziny w Waszym domu. Ważne jest jednak, aby osoby te miały odpowiednią wiedzę na temat Waszego zwierzaka i zasad opieki nad kotem. Upewnijcie się, czy Wasi najbliżsi pamiętają, że w obecności kota otwieranie niezabezpieczonych okien jest niedopuszczalne! Otwarty i przyjacielski zwierzak, przebywający wśród znanych mu osób, w miejscu, które zna i często odwiedza, nie powinien nadmiernie się stresować.

Koci podróżnicy

Łatwo natknąć się w Internecie na zdjęcia kotów-podróżników, śpiących wraz z opiekunami pod namiotami, jeżdżących camperami, zdobywających górskie szczyty. Chociaż trudno jest nie zazdrościć takiego instagramowego życia, zastanówcie się czy Wasz kanapowy kot-domator, zareaguje z entuzjazmem na pomysł wspólnej „podróży życia”. Nawet perfekcyjnie przeprowadzona socjalizacja nie da gwarancji, że pupil z przyjemnością będzie zwiedzać wszelkie zakątki świata. Oczywiście, jeśli od początku zaczniecie zabierać ze sobą na wyjazdy młodego kociaka, istnieje szansa, że przyzwyczai się on do takich atrakcji. Nie róbcie jednak niczego na siłę – są koty, które po prostu nie przepadają za przemieszczaniem się. Jeśli więc Wasz zwierzak najlepiej czuje się we własnym domu, zostawcie go tam pod odpowiednią opieką.

Jeżeli już zdecydujecie się na podróżowanie z kotem, zadbajcie o odpowiedni, bezpieczny transporter – taki, który podczas ewentualnego wypadku samochodowego nie otworzy się ani nie zgniecie. Zapomnijcie o materiałowych torbach – postawcie na transportery sztywne i z solidnym zamknięciem, najlepiej z możliwością wpięcia w pasy samochodowe.

Najwygodniejszym środkiem transportu jest oczywiście samochód, pozwalający na zatrzymanie się niemal zawsze, np. gdy kot poczuje się źle, przestraszy się lub po prostu musi załatwić potrzeby fizjologiczne. Podróżując innym środkiem transportu, postarajmy się ograniczyć kontakt kota z otoczeniem, by nie docierało do niego zbyt dużo bodźców i mógł on tę podróż przeżyć bez nadmiernego stresu. Warto też pomyśleć o środkach uspokajających, takich jak feromony, żele uspokajające z tryptofanem czy nawet (w określonych przypadkach) leki, oczywiście konsultując ich podanie z weterynarzem.



Podobne artykuły