PielęgnacjaZachowanieZdrowie

Wszystko co musisz wiedzieć o… kuwetach i żwirku

Niezbędnik każdego kociarza. Jaką kuwetę wybrać? Jak zaplanować przestrzeń w mieszkaniu, na co zwrócić uwagę i jak dobrać odpowiedni żwirek? Poznaj z Nami odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Jaką kuwetę wybrać?

Wybór kuwety nie jest tak oczywisty jak mógłby się wydawać. Na rynku jest dostępnych wiele różnych wariantów od takich za kilkanaście złotych po modele wyceniane na duże kwoty. Czym kierować się podczas dokonywania wyboru?

Musisz wziąć pod uwagę rozmiar kota, jego wiek i preferencje.

Odpowiednia kuweta powinna być przede wszystkim duża, tzn. mieć szerokość równą jednej długości ciała kota (nie licząc ogona), a długość równą minimum półtorej, a optymalnie dwóm długościom ciała.- Behawiorystka Joanna Iracka

„Złośliwe sikanie” – prawda, czy mit?

„Nasz kot złośliwie sika nam na kanapę”. To zdanie często słyszę przez telefon, gdy właściciele umawiają się ze mną na konsultację behawioralną. Odpowiadam wtedy często „Wiem na pewno, że nie jest złośliwy, choć go jeszcze nie znam”.

Niektóre koty z chęcią korzystają jedynie z zakrytych kuwet, inne preferują otwarte. Nie bez znaczenia jest też liczba kocich współlokatorów. Często koty preferują załatwiać się w oddzielnych miejscach i nie znoszą być podglądane przez swoich kocich kolegów.

Jaki żwirek wybrać?

Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów żwirków, wśród nich największą popularnością cieszą się bentonitowe, silikonowe (silikatowe) i roślinne. Na początku wybór możesz zawęzić do dwóch rodzajów żwirków: zbrylające lub niezbrylające. Ponieważ koszt żwirku nie jest zbyt duży i dość szybko się zużywa — zachęcamy do eksperymentowania z różnymi rodzajami, by sprawdzić, który żwirek sprawdzi się najlepiej.

Szufelka – czy wszystkie są takie same?

Chociaż w lokalnych sklepach dominują te plastikowe, warto zainwestować nieco więcej i kupić metalową. Taka łopatka starczy na dłużej i jest praktyczniejsza podczas używania.

Miejsce na kuwetę

Miejsca w naszych domach zazwyczaj zawsze brakuje. Jednak umieszczenie kuwety powinno być przemyślane i dopasowane do potrzeb naszych i naszego pupila. Kuweta powinna być w miejscu spokojnym i oddalonym od części domu, gdzie dzieje się najwięcej. Sporo osób wybiera łazienkę, jednak w tym przypadku należy pamiętać o tym, by drzwi zawsze pozostawały otwarte, a niebezpieczna chemia łazienkowa nie stanowiła dla zwierzaka zagrożenia.

Czystość to podstawa

Najlepszym sposobem na ograniczenie nieprzyjemnych dla nosa kocich zapachów jest utrzymywanie kuwety w czystości. Pamiętaj, by sprzątać ją codziennie i na bieżąco! Jeśli chcesz zminimalizować przykre zapachy, z pomocą może przyjść soda oczyszczona, którą można postawić w pudełku gdzieś w okolicy kuwety.

Jeżeli zauważyłeś ślady moczu lub kału w okolicach kuwety oznacza to, że coś jest nie tak i powinno się przyjrzeć problemowi bardziej. Często koty nie chcą korzystać z kuwety właśnie z powodu braku utrzymania jej w czystości.

Utylizacja żwirku

Większości żwirków NIE MOŻNA spłukać w toalecie – grozi to zatkanymi rurami i poważną awarią hydrauliczną. Oczywiście na sklepowych półkach są dostępne i takie, które z powodzeniem można utylizować w toalecie – dlatego należy dokładnie czytać uwagi producenta.

Kontrola

Chociaż kontrolowanie odchodów zdecydowanie nie należy do przyjemnych warto to robić. Nadmierne wydalanie moczu, zmiana jego zapachu lub niepokojący kolor lub konsystencja kału może być sygnałem o trwającej chorobie.



Podobne artykuły