Zachowanie

Jak ograniczyć kotu stres podczas wizyty u weterynarza?

Wizyta u lekarza weterynarii to poważne wyzwanie dla kota powodujące dość duży stres. Warto więc wiedzieć jak przeciwdziałać stresowi i jak przygotować mruczka do odwiedzin przychodni.

Tyle nowości

Wizyta u weterynarza jest często stresująca, ponieważ transporter, samochód i przychodnia weterynaryjna są dla kota nieznanym i nowym miejscem, co może powodować stres i strach. Zaakceptuj, że Twój kot potrzebuje więcej czasu na zapoznanie się z nowościami. Pamiętaj by starać się zachować spokój – to z pewnością pomoże Twojemu pupilowi.

Zaznajomienie z transporterem

Koniecznie oswój kota z jego transporterem długo przed wizytą. Pozostaw transporter w miejscu w domu, w którym Twój kot spędza dużo czasu. Włóż do środka ulubiony kocyk lub posłanie. Wkładaj do środka miłe niespodzianki – smakołyki lub zabawki. Może minąć trochę czasu nim kot zaakceptuje transporter, ale warto poczekać.

Jaki transporter wybrać?

Przede wszystkim ybierz taki, który jest bezpieczny dla pupila i stabilny. Najlepszym wyborem będą twarde transportery, które są rozbieralne. Otwierany fornt i góra może ułatwić wyjęcie zestresowanego zwierzaka w nowym miejscu. Lepiej szukać transporterów z materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekcji.

Gabinet przyjazny kotom

Niektóre miejsca są bardziej przyjazne kotom i bardziej otwarte na ich potrzeby. Warto też sprawdzić w któryc miejscach przyjmują lekarze weterynarii specjalizujący się w leczeniu kotów.

Powrót do domu, w którym mieszkają również inne koty

Koty są bardzo wrażliwe na zapachy. Nowy zapach, który stały domowy bywalec przyniesie ze sobą z lecznicy może spowodować, że inne koty nie rozpoznają swojego kociego kolegi. Po powrocie do domu, w którym mieszka więcej kotów, zostaw mruczka w transporterze na kilka minut. Obserwuj reakcję pozostałych kotów i w razie potrzeby interweniuj.Podobne artykuły