Pielęgnacja

Linienie kota. Jak sobie z tym poradzić?

Gubienie futra u kota jest zjawiskiem całkowicie normalnym fizjologicznie. Proces wymiany włosa odbywa się praktycznie przez cały rok i jest normalnym procesem związanym z cyklem jego wzrostu, jednakże dwa razy do roku, jesienią i wiosną, przebiega szczególnie intensywnie.

Jesienią koty budują bogatszy i gęstszy włos, tzw. podszerstek, aby futro było zimą grubsze i utrzymywało odpowiednią temperaturę ciała. Na wiosnę, kiedy robi się cieplej, koty zaczynają pozbywać się ciepłego futra, które w okresie letnim nie będzie im potrzebne – zaczyna się proces linienia. Każdy włos najpierw wyrasta, potem obumiera, a następnie wypada, a w jego miejsce pojawia się nowy. 

Nadmierne linienie

Proces linienia nie powinien martwić właścicieli kotów, chyba że obfite linienie utrzymuje się przez cały rok lub zdarza się częściej niż dwa razy do roku. W takich przypadkach trzeba zastanowić się nad przyczyną – gubienie sierści  może być spowodowane złym odżywianiem, stresem, chorobami skóry czy alergią. Musimy pamiętać, że właściwą diagnozę może postawić tylko lekarz weterynarii. W tym artykule zajmiemy się linieniem naturalnym, związanym ze wzrostem i gubieniem włosa podczas sezonowej wymiany szaty. 

Regularne czesanie

Linienie przyprawia właścicieli kotów o ból głowy związany z dużą ilością futra zalegającego w całym domu. U ras krótkowłosych ten problem jest oczywiście dużo mniejszy niż u tych o długim, obfitym włosie. Z drugiej strony, krótkie futro jest trudniejsze do usunięcia – małe włoski wbijają się w ubrania, meble i dywany. Co zatem możemy zrobić, aby proces linienia nie był dla nas tak kłopotliwy? Warto regularnie dbać o futro naszego pupila. Jednym z najlepszych sposobów jest regularne czesanie. Możemy się wspomóc specjalnymi preparatami w spray’u ułatwiającymi usuwanie martwego włosa. 

Takim preparatem jest np. De-Shedder Spray firmy Kelco. Spryskujemy nim futro, odczekujemy chwilę, a następnie wyczesujemy grzebieniem sierść. Spray ten pomaga usuwać stary, martwy włos, co znacząco skraca okres linienia. Koty pół- i długowłose w okresie gubienia sierści powinniśmy czesać codziennie, zaś krótkowłose 1-2 razy w tygodniu. U bardzo futrzastych osobników możemy wspomóc się Furminatorem, używając go zamiast grzebienia (wcześniej równie spryskujemy futro sprayem!). Pamiętajmy jednak, że nie należy używać go na ogonie, ponieważ włos odrasta w tym miejscu bardzo wolno. 

Kąpiel 

Możemy również wykąpać kota używając szamponów takich jak np. De-Shedder Shampoo, które pomagają usunąć więcej martwego włosa, dodatkowo nawilżając i odżywiając futro naszego ulubieńca. Po wykąpaniu spryskujemy futro De-Shedder Spray’em i czeszemy.

Kocia pielęgnacja

Pamiętajmy, że koty same wyczesują sobie sierść za pomocą tzw. szczoteczki na języku. Martwy włos jest przez nie tylko wylizywany, ale i zjadany. Dlatego też w okresie linienia powinniśmy podawać częściej niż zwykle pasty odkłaczające. Ułatwią one pozbycie się zjadanych w tym okresie dużych ilości włosów, aby nie dochodziło do zatkania się kota kulami włosowymi, tzw. pilobezoarami. Możemy również wspomóc kota od wewnątrz podając mu suplementy bogate w kwasy omega 3 i 6 lub olej lniany, który jest bogaty w te kwasy i cynk. Ich niedobór może prowadzić do słabszego, matowego i łamliwego włosa. 

Linienie – łatwiej, szybciej i z mniejszą ilością włosa

Nie zapominajmy, że regularne czesanie bardzo pomaga naszym kotom w okresie linienia.  Niewyczesany martwy włos będzie sprzyjał powstawaniu kołtunów, szczególnie u kotów pół- i długowłosych. Włos powinniśmy wyczesywać grzebieniem z odpowiednio długimi i nieruchomymi pinami. Grzebienie o obrotowych pinach oraz szczotki igłowe nie będą wystarczająco efektywne. Regularnym czesanie naszych pupili, podawanie past odkłaczających oraz odpowiedniej suplementacji sprawi, że proces linienia przejdziemy wraz z naszym kotem łatwiej, szybciej i z mniejszą ilością wszędzie obecnego włosa.

Groomer poleca:



Agnieszka Dec
Od 20 lat hodowca i pasjonatka kotów rasy maine coon ( hodowla Lavender Love), od 14 lat zajmuje się groomingiem i przygotowywaniem kotów do wystaw. Pomaga i uczy hodowców i właścicieli kotów prawidłowej pielęgnacji ich podopiecznych.

    Podobne artykuły