Zachowanie

Co denerwuje Twojego kota? Zmień te nawyki!

Kto z nas nie marzy o tym, żeby zwierzaki przemówiły ludzkim głosem? Wiele kotów pewnie poskarżyłoby się na opiekunów, którzy uparcie popełniają te same błędy! Zobacz, jak poprawić relacje ze swoim mruczkiem, eliminując najpopularniejsze nielubiane zachowania.

Fot. Freepic.com

Niedomyte miski

Koty mają bardzo rozwinięty zmysł węchu. Ponadto bardzo cenią sobie czystość otoczenia. Nic więc dziwnego, że nie przepadają za niedomytymi miseczkami, do których tylko dosypujemy świeże jedzenie. Brak zachowania higieny sprzyja też namnażaniu bakterii, więc grozi chorobą ukochanego zwierzaka. Obowiązkowo dbajmy o czyste miski! Powinny być też odpowiednio dostosowane do kociego pyszczka, tak by jadło mu się przyjemniej.

To samo tyczy się miseczki na wodę. Wielu opiekunów twierdzi, że ich koty omijają miskę z wodą szerokim łukiem. Czasami, by kot chętnie pił, wystarczy częsta zmiana wody, dokładne umycie naczynia lub zakup specjalnej fontanny.

Hałas

Kocie uszy słyszą więcej niż nasze. Są bardzo wrażliwe na głośne i wysokie dźwięki. Głośno grająca muzyka lub telewizja to dla kota nic przyjemnego. Podniesiony ton głosu podobnie. Odkurzacz też może dostarczać kotu sporo stresu, dlatego warto uprzedzić czworonoga.

Czysta kuweta

Czysta kuweta to jedna z najważniejszych rzeczy w kocim świecie. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Brak spokoju

Koty lubią przewidywalny spokój. Jeżeli wszystkie potrzeby zwierzaka są już zaspokojone, pupil chętnie odpocznie sam. Niekoniecznie zawsze chce być głaskany i całowany – warto zwrócić uwagę na sygnały, które wysyła nasz kot.

Koty potrzebują około 15 do 20 godzin snu dziennie. Chyba nikt nie lubi, gdy jego drzemka jest brutalnie przerwana? Koty również. Dlatego jeżeli musisz obudzić swojego zwierzaka, postaraj się zrobić to delikatnie.

Fot. Freepic.com

Natrętni goście

Niektórzy goście potrafią być naprawdę nieprzyjemni dla twojego zwierzaka. Drażnienie, branie na ręce, podniesione głosy lub głaskanie na siłę niepotrzebnie stresuje kota i jest dla niego nieprzyjemne. Zwłaszcza dzieci należałoby mieć na oku, żeby nikomu nie stała się krzywda. Warto kontrolować sytuację i uprzejmie poprosić o zostawienie mruczka w spokoju.

Samotność i brak zabawy

Chociaż koty lubią chodzić własnymi ścieżkami bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Wbrew powszechnemu przekonaniu koty nie są samotnymi, zdystansowanymi stworzeniami. Są towarzyskie i rozwijają się dzięki interakcji międzyludzkiej. Po całym dniu w pracy warto poświęcić czas swojemu podopiecznemu. Zaangażuj się w zabawę i poświęć na nią tyle czasu, ile potrzebuje twój pupil.

Gdy zwierzak zostaje sam, warto wyposażyć dom w kilka akcesoriów uatrakcyjniających samotnie spędzony czas. Duży drapak do wspinania, kilka kartonów, interaktywne zabawki powinny ucieszyć mruczka.

Zabawa z kotem – nie przypadek a rytuał!

Zabawa to nie tylko zabawka, kot i człowiek, zabawa powinna być w życiu kota również rytuałem. Tu nie ma miejsca na przypadek, bo znaczenie ma szereg aspektów: optymalna pora, długość i częstotliwość. Sam wybór zabawek, które pobudzą do aktywności i wyostrzą zmysły, też powinien być szczególnie przemyślany. W zabawie z kotem na przypadek i nieprzewidywalność jest miejsce jedynie podczas jej przebiegu.

Zapachy

Lubimy wypachnić dom aerozolami lub włączyć pachnącą świeczkę. Większość takich zapachów może drażnić nasze zwierzęta. Wybierając produkty postarajmy się decydować na zakup tych naturalnych i bezpiecznych dla zwierząt.



Podobne artykuły