KsiążkiRecenzjeZachowanie

Sekretny język kotów

„Ach, gdyby tak koty mogły nam po prostu powiedzieć, czego chcą!” – to zdanie wypowiedział na pewno niejeden miłośnik kotów. A co jeśli one jednak… mówią? Każdego dnia słyszymy przecież miałczenie, mruczenie, prychanie, furczenie i cały szereg innych dźwięków, które wydają nasi pupile. Czy to możliwe, że wszystkie te odgłosy mają konkretne znaczenie?

Na to i wiele innych pytań, odpowiedzi dostarcza książka „Sekretny język kotów” autorstwa Susanne Schötz – profesor fonetyki, wykładowczyni na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. Połączenie wieloletniego doświadczenia naukowego badaczki oraz ogromnej miłości do kotów zaowocowało serią eksperymentów, w których do badania języka kotów użyto technik podobnych do tych, które stosuje się, analizując ludzką mowę. W ten sposób prof. Schötz wyodrębniła, scharakteryzowała i opisała cały wachlarz kocich odgłosów, zwracając uwagę na ogromną różnorodność ich tonów i melodii.

„Sekretny język kotów” (Wydawnictwo Kobiece) to fascynująca podróż po kocim świecie, pełnym fonetycznych niuansów i zakamarków, dla wielu z nas wciąż tajemniczych i nieodgadnionych.

W prosty i wciągający sposób opisuje dźwięki wydawane na co dzień przez koty, tłumacząc jednocześnie ich znaczenia, funkcje i efekt, który pomagają kotom uzyskać. Zwraca uwagę na melodię, intonację, a nawet ruchy pyszczka, umożliwiające wyartykułowanie określonych kocich „słów”. Każdy rozdział obfituje również w przykłady praktyczne, bardzo pomocne, gdy zainspirowani lekturą, rozpoczniemy studia nad mową naszych domowych mruczków.

Nie zabraknie oczywiście opisów przeprowadzonych przez badaczkę eksperymentów. A są one naprawdę fascynujące! Lekki i przystępny styl autorki sprawia, że lektura da mnóstwo radości i zaintryguje nawet czytelników, dla których akademickie rozważania i naukowe analizy to obszary bardzo odległe. Prof. Schötz prowadzi przez nie z wdziękiem, dzieląc się swoją wiedzą, przemyśleniami i snując historie, które zainspirują każdego prawdziwego kociarza!

Jak wiele emocji może przekazać nasz kot za pomocą swojego głosu? Co koty mówią do siebie nawzajem, a jak porozumiewają się z ludźmi? Jak dźwięki mogą pomóc w wabieniu ofiary, a jak rozwiązywać konflikty? I czy tę wiedzę możemy wykorzystać w praktyce, aby z naszymi kotami… porozmawiać? 

Odpowiedzi szukaj w książce Susanne Schötz „Sekretny język kotów” – prawdziwego niezbędnika do lepszego zrozumienia mruczących członków rodziny!

Zobacz fragment książki!



Podobne artykuły