Akcesoria

Kartonowy design

Powszechnie wiadomo, że koty uwielbiają kartony! Często to właśnie tekturowe opakowanie wzbudza w zwierzaku większą radość niż nowy drapak. I chociaż chcemy dla naszych pupili jak najlepiej i gdzieniegdzie zostawiamy im kartonowe kryjówki – trudno się nie zgodzić, że nie jest to ulubiony element naszych domowych aranżacji dekoracyjnych. Jak pogodzić designerskie mieszkanie i szczęśliwe koty? 

Karton receptą na kocie szczęście

Naukowcy długo zastanawiali się, dlaczego nasze mruczki tak bardzo upodobały sobie tekturowe pudełka. Fakt wydaje się jeszcze bardziej intrygujący, gdy weźmiemy pod uwagę dzikich kuzynów naszych pupili, którzy równie chętnie chowają się w pudłach. Okazuje się, że są one dla nich przytulną kryjówką i punktem do obserwacji otoczenia. Ponadto odgłosy dartej tektury i szurania po podłodze są dla kotów bardzo interesujące i zachęcają zwierzaki do zabawy. Badania z Uniwersytetu w Utrechcie potwierdzają, że koty, które mogą swobodnie chować się w kryjówkach, są spokojniejsze i łatwiej adaptują się do nowego otoczenia. Więcej o tym, dlaczego koty tak bardzo upodobały sobie kartony, piszemy również w tym numerze.

Koniec z życiem na kartonach? 

Nie da się ukryć, że wygląd zwykłych kartonowych pudeł nie dodaje uroku naszym wnętrzom. Chcąc cieszyć się stylowym mieszkaniem, nie musimy jednak rezygnować ze szczęścia naszych mruczków. Producenci prześcigają się w kreatywnych pomysłach na różne akcesoria umilające czas naszym kotom, a coraz częściej spotyka się je w kartonowym wydaniu! Wybór jest naprawdę spory, trend zaczyna się umacniać. Karton to tworzywo ekologiczne, stosunkowo tanie i „wdzięczne”, jest więc chętnie używany. 

Kartony zbiorcze po mleku czy butach możemy zamienić już na stylowe budki w kształcie indiańskiego wigwamu lub paszczy rekina.

Obok bardziej tradycyjnych domków, właściciele kotów mają do wyboru jeszcze inne typy produktów. Z posklejanych w wiele warstw tektur tworzone są drapaki. Karton jest materiałem dość łatwym w obróbce, dlatego też wśród propozycji producentów możemy znaleźć bardzo stylowe wzory kocich drapaków, pasujące do każdego wnętrza: wygodne leżanki, figury geometryczne, napisy czy nawet kształty zwierząt.

Jeżeli dysponujemy dodatkowym miejscem, które chcielibyśmy przeznaczyć na koci plac zabaw w kartonowym wydaniu, rynek oferuje również wiele pomysłowych budek i domków, które rozbudowuje się w większe konstrukcje wedle własnej wyobraźni. Mogą stanowić urozmaicenie kociego środowiska, a ponadto zapewnią miejsce do odpoczynku i zabawy. Podobne artykuły