Życie z kotemTeksty SponsorowaneŻywienie

Pierwsze dni małego kota w nowym domu

Decydujemy się na kota! Co za radość! Nowy członek rodziny to niezwykle ważne wydarzenie dla wszystkich domowników. Przed podjęciem decyzji o zakupie lub przygarnięciu kota niezwykle istotne jest zapoznanie się ze wszystkimi cechami gatunku, jego zwyczajami i typowymi zachowaniami. Taka świadomość pomoże nam lepiej zrozumieć zwierzę, z którym spędzimy najbliższe kilkanaście lat życia pod jednym dachem. Pozwoli to także uniknąć ewentualnych rozczarowań, a także kompleksowo zadbać o zabezpieczenie gatunkowych potrzeb.

Fot. Freepik

Istotny jest wybór źródła, z którego chcemy przygarnąć lub nabyć swojego przyszłego przyjaciela. W przypadku chęci zaadoptowania lub kupienia kocięcia należy w miarę możliwości poznać jego przeszłość (o ile to oczywiście możliwe). Jeśli decydujemy się na zwierzę rasowe, warto przyjrzeć się konkretnym cechom tejże rasy oraz linią hodowlaną. Pamiętajmy, że chociaż małe kotki są niezwykle urocze, nie powinny być zbyt szybko odbierane matce. To ona uczy młode zwierzę zachowań społecznych, niezwykle istotnych w dalszym życiu kota. Braki w tym aspekcie bardzo często rzutują na pojawienie się ewentualnych problemów behawioralnych.

Jeśli jednak już czekamy na pojawienie się nowego domownika, trzeba skupić się na zapewnieniu mu możliwych udogodnień, aby początek budowania wspólnej relacji przebiegał w atmosferze bezpieczeństwa i spokoju. Jak przygotować się na pierwszy dzień kociaka w nowym domu?

Przyjazna przestrzeń dla kota

Przede wszystkim należy przygotować dla malucha bezpieczną przestrzeń, dostępną do eksploracji ciekawskiego osobnika. Istotne jest zwrócenie uwagi na okna i balkony, aby spłoszone lub zaciekawione zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy potencjalną wycieczką za np. lecącym w oddali ptakiem. Warto usunąć kruche lub ciężkie rzeczy, które mogą spaść z wysokości na pupila albo potłuc się na ostre kawałki. Schowajmy chybotliwe ozdoby, a także potencjalnie niebezpieczne detergenty lub trujące rośliny, na które koci maluch może mieć ochotę.

Po usunięciu wszelkich ryzykownych przedmiotów należy przejść do organizacji przestrzeni typowo z myślą o potrzebach zwierzęcia. Zapewnijmy dostępność kryjówek (budki, namioty, legowiska), a także umożliwmy kotu wspinaczkę. Jeśli nie jesteśmy gotowi na wieszanie schodków lub drabinek, zainwestujmy w stabilny, mocny drapak. Wybór wysokiej konstrukcji z legowiskiem będzie prawdziwą gratką dla kociaka, który dodatkowo otrzyma doskonałą wieżę obserwacyjną, pozwalającą na dogodne kontrolowanie całego terytorium.

W odpowiedniej odległości od drapaka powinna stanąć także kuweta oraz miski. Nie należy urządzać typowego „kociego kącika”, gdyż kot nie będzie chciał załatwiać się w sąsiedztwie miejsca przeznaczonego do spożywania pokarmu. Warto wyznaczyć strefy, w których zdecydowanie łatwiej będzie się zwierzęciu odnaleźć. Pamiętajmy też o różnego rodzaju zabawkach stosowanych wymiennie, aby kot nie stracił nimi zainteresowania.

Aklimatyzacja kotów przebiega w różnym tempie. By mu dodatkowo pomóc, warto zwrócić uwagę na wrażenia zapachowe. Jeśli umawiamy się na odbiór z wyprzedzeniem i mamy taką możliwość, możemy kociakowi podrzucić coś z naszym zapachem, by się z nim oswajał, a do nowego domu zabrać coś, co będzie pachniało jego dotychczasową, kocią rodziną. Można również wesprzeć się feromonami do kontaktu lub profesjonalną poradą behawiorysty. Bardzo ważny jest czas i cierpliwość, którą okażemy nowemu domownikowi.

Fot. Freepik

Przywitaj kociaka najlepszą karmą

Pierwsze chwile kota w nowym domu są niezwykle istotne. Po pojawieniu się w domu z kociakiem warto postawić kontener na podłodze i czekać. W zależności od charakteru kota i jego wcześniejszych doświadczeń może on od razu ochoczo zająć się zwiedzaniem nowego domu lub potrzebować czasu, aby opuścić bezpieczne schronienie. Nie należy zwierzęcia naciskać i dać mu swobodę wyboru pory, w której zdecyduje się wykonać pierwszy krok na terenie nowego domu.

Warto przygotować kocie akcesoria odpowiednio wcześniej, aby nie niepokoić kota dodatkowymi, gwałtownymi ruchami i zmianami. Wystawienie kilku misek z pokarmem może zachęcić zwierzę do wyjścia z kryjówki lub być dla nas oznaką, że pod naszą nieobecność pupil zdecydował się zjeść przeznaczony dla niego posiłek.

Jeśli pod naszym dachem pojawił się młody kot, można zaoferować mu bezzbożową karmę Brit Care Kitten, w której składzie znajduje się świeże mięso, kuszące swoim zapachem nawet wybredne koty. Formuła Healthy Growth & Development jest dedykowana kociętom w wieku między 1 a 12 miesiącem życia i ma na celu wsparcie zdrowego wzrostu i rozwoju organizmu. Jej receptura oparta została na świeżym kurczaku oraz indyku. Skład uzupełnia dodatek siary (colostrum), zawierającej immunoglobuliny – przeciwciała pomagające w budowaniu odporności kociąt.

W trosce o właściwy rozwój aparatu ruchu karma Brit Care Kitten zawiera odpowiednią podaż wapnia, fosforu, witaminy D i innych, niezbędnych składników. Zawarta w formule tauryna jest niezbędna dla zdrowego wzrostu, a także właściwej pracy serca i narządu wzroku. Zapewnienie wysokiej jakości protein wspomaga utrzymanie harmonijnego tempa wzrostu oraz optymalnego rozwoju mięśni rosnącego kota.

Akcja adaptacja

Aklimatyzacja kota w nowym domu jest ważnym momentem naszej wspólnej relacji. Na przyszłość na pewno zaowocuje czas poświęcony nowemu członkowi rodziny. Warto być obok, towarzyszyć w eksploracjach i zabawie, ale też wystrzegać się działania wbrew jego woli i na siłę. Starajmy się spokojnie i przyjaźnie podchodzić do kocięcia, oferując mu różnego rodzaju zabawki, stymulujące jego umysł. Można z powodzeniem urządzić koci ogródek, w którym znajdą się bezpieczne dla niego zioła oraz trawa.

Początkowy okres życia zwierzęcia jest zawsze bardzo ważny. Koty mają różnorodne charaktery i usposobienia. Przyzwyczajanie kotów do zmian będzie wiązało się z różnymi reakcjami. Dlatego im lepiej my siebie i kota na to przygotujemy, tym lepiej dla obu stron. Warto zastanowić się wcześniej co możemy zrobić, by ułatwić kotu – i w konsekwencji sobie – wszelkie rewolucje.



Podobne artykuły