Zachowanie

Jak przygotować się do kupna lub adopcji kota?

Oczekiwanie na pojawienie się w domu małego czworonoga z pewnością wywołuje ogromną falę radości, ale wiąże się również z pewnego rodzaju niepokojem. Przyszli opiekunowie zastanawiają się, jaki temperament będzie miał nowy członek rodziny, czy będzie aktywnym penetratorem mieszkania, a może flegmatycznym amatorem pieszczot?

. fot. Ewa Leśniewska

Bez względu na to, charakter, płeć i nawet imię będzie miał mały kot, trzeba na jego przybycie dobrze się przygotować, szczególnie jeśli będzie to pierwszy pupil w domu. Wcześniejsze przyszykowanie zarówno siebie i mieszkania z pewnością zdejmie z nas zmartwienie związane z bezpieczeństwem oraz swobodą kota. Pozwoli za to już od pierwszych chwil cieszyć się swoim wzajemnym towarzystwem.

Przygotowanie terytorium dla małego kota

Zanim w progu domu pojawi się transporter z miauczącą zawartością, należy zawczasu przygotować wszelkie niezbędne akcesoria, które należy w specjalny sposób zaaranżować w mieszkaniu. Jednym z najważniejszych punktów jest kuweta, która powinna znajdować się w stosunkowo ustronnym miejscu, z dala od drapaka, legowiska czy też misek kota. Ważne, aby nie tylko kot miał do niej wygodny dostęp, ale i opiekun, gdyż czyszczenie kuwety najlepiej przeprowadzać na bieżąco. Wciśnięcie jej w odległy kąt będzie niezbyt wygodnym rozwiązaniem. Z dala od kuwety należy postawić drapak, najlepiej możliwie wysoki z różnymi atrakcyjnymi kuwetami oraz półeczkami pozwalającymi na położenie się i prowadzenie obserwacji terenu. Drapak musi stać pewnie i nie chybotać się we wszystkie strony. Jest to ważny aspekt, ponieważ mały kot może wskakując z rozbiegu, przewrócić niedostatecznie stabilną konstrukcję. Miska na jedzenie powinna zostać ustawiona w pewnym oddaleniu od miski oferującej wodę, gdyż koty nie przepadają za spożywaniem wody w pobliżu źródła jedzenia. Bardzo dobrym pomysłem będzie udostępnienie zwierzęciu możliwości wchodzenia na wyższe półki. Można specjalnie w tym celu przystosować regały, usuwając delikatne bibeloty i sprawdzając ich stabilność albo zaopatrzyć się w specjalnie konstruowane meble dla kota, nadające się do powieszenia na ścianie.

Zabezpieczenie mieszkania to podstawa

Oprócz dokładnego sprawdzenia wszelkich chybotliwych elementów, które mogą spaść na kocię, należy zabezpieczyć przede wszystkim okna oraz balkon. Można do tego użyć różnego rodzaju kratek oraz siatek albo zaprosić do siebie firmę montującą tego typu akcesoria. Warto również zwrócić uwagę na gatunki roślin stojących na parapetach i sprawdzić ich ewentualną toksyczność. Koty chętnie podgryzają zielone listki. Dla młodego osobnika, który dopiero poznaje świat, będą one szczególnie atrakcyjne, a wybrane rośliny ozdobne mogą okazać się dla nich niebezpieczne. Lepiej w takim wypadku sprezentować je znajomym lub rodzinie, w której nikt nie posiada zwierzęcia. Wnikliwe i krytyczne rozejrzenie się po mieszkaniu pozwoli usunąć różne inne zagrożenia, takie jak odsłonięte kable czy delikatne bibeloty stojące na krawędziach półek. Na pierwsze chwile samotnego pozostawania w domu przydatna może się okazać kamera, dzięki której na bieżąco można podpatrywać malca podczas pobytu w pracy.

fot. Ewa Leśniewska

Zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa

Koty są zwierzętami wrażliwymi i podatnymi na sytuacje stresowe. Dla niektórych kociąt zmiana dotychczasowego otoczenia może być trudna i wymagająca czasu niezbędnego na oswojenie się z nowym domem. Podejście do tej kwestii jest silnie zindywidualizowane i bardzo często zależne od źródła, z którego pochodzi zwierzę, a co za tym idzie, wiążę się z jego wcześniejszymi doświadczeniami. Właściwie zsocjalizowane kocięta oswajają się z nowym otoczeniem przez okres zaledwie kilku dni. Niepewne siebie maluchy mogą potrzebować więcej czasu, podczas którego należy zapewnić im komfortowy spokój i nie wywierać presji. Przez dłuższy czas od pokazania malcowi, gdzie znajdują się kocie akcesoria, nie należy ich przestawiać. To pomoże w procesie adaptacji i pomoże budować zaufanie. Nawet jeśli początek nowego życia będzie nieco przytłaczający i kot schowa się gdzieś w mieszkaniu, nie wolno wyciągać go na się, tylko cierpliwie poczekać aż sam zdecyduje się opuścić kryjówkę.

Przygotowanie właściwej karmy i zabawek

W odpowiednio ustawionej misce na jedzenie najlepiej zaoferować kocięciu karmę, którą dostawało w swoim poprzednim domu. Dopiero gdy stres ze zmianą otoczenia minie, można pomyśleć o wprowadzeniu innej diety. Młode zwierzę powinno jeść karmę dostosowaną do potrzeb jego rosnącego organizmu. Brit Care Kitten to specjalnie stworzona, hypoalergiczna formuła stworzona z myślą o kociętach od 1 do 12 miesiąca życia. Wspomaga ona prawidłowy wzrost i rozwój organizmu dzięki zawartości wszystkich niezbędnych składników. Świeży kurczak z dodatkiem indyka smakuje młodym zwierzętom, które spożywając karmę, dostarczają taurynę zapewniającą właściwą pracę narządu wzroku, serca i mózgu. Właściwe żywienie zapewnia rozwój mocnych zębów i kości, a także od pierwszych chwil wpływa na rozwój odporności (dodatek kolostrum). Oprócz karmy warto mieć w zanadrzu kilka różnych zabawek. Wszystkiego jednak warto używać z umiarem, nie można zasypywać malca ogromem nowych bodźców. Pluszowe myszki, które dodatkowo piszczą lub szeleszczą, należy dozować, aby nie przestraszyć malca.

Pierwsze chwile młodego kota w domu są niezwykle ważne i długo wyczekiwane. Ten moment wiąże się z pewnością z ogromnym ładunkiem emocji, który jednak nie powinien zdominować całości spotkania. Zapewnienie zwierzęciu spokoju i bezpieczeństwa oraz zrezygnowanie z odwiedzin najbliższych, którzy ,,koniecznie od razu muszą obejrzeć nowego domownika” jest niezwykle ważne. W początkowym okresie warto unikać żywiołowych reakcji, gwałtownych ruchów i słuchania głośno muzyki. Należy dać malcowi tyle czasu, ile potrzebuje na zapoznanie się z nowym otoczeniem. Takie podejście pozwoli mu łatwiej zaufać swoim nowym opiekunom.

ZOBACZ


Podobne artykuły