Jak dbać o sierść kota?
Każdy opiekun kota chciałby, aby sierść jego podopiecznego wręcz kusiła do ciągłego głaskania i pieszczenia. Aksamitne w dotyku, a przy tym mocne i lśniące futro stanowi pierwszą oznakę dobrej kondycji organizmu oraz jest prawdziwą wizytówką kota.
Zwierzęta te w dużej mierze same dbają o swoją higienę, na bieżąco oczyszczając swoją szatę poprzez namiętnie wylizywanie poszczególnych partii ciała. Warto pamiętać, że na jakość sierści ma wpływ wiele czynników. Utrzymanie jej w pięknym wyglądzie, szczególnie jeśli mowa o kotach długowłosych, wymaga pomocy ze strony opiekuna. Kto jednak nie chciałby, aby jakość szaty i jej koloryt wzbudzała zachwyt?
Jakie czynniki wpływają na jakość sierści kota?
Okrywa włosowa stanowi swojego rodzaju ,,miernik”, dzięki któremu na pierwszy rzut oka można ocenić ogólną kondycję, w jakiej znajduje się kot. Na to, jaki jest obecny stan sierści zwierzęcia, wpływa wiele różnorodnych czynników, wśród których można wyodrębnić kilka najważniejszych: aktualne problemy ze zdrowiem lub związane z kwestiami behawioralnymi, a także rodzaj oferowanej diety i sposób dodatkowej pielęgnacji. Każde z tych zagadnień jest niezwykle szerokie. Może również zazębiać się z innymi czynnikami, dlatego tak ważna w utrzymaniu zdrowej szaty jest stała dbałość o różnorodne aspekty życiowe zwierzęcia i zaspokajanie jego wszystkich potrzeb. Wystarczy, że jeden z wymienionych elementów zostanie zaniedbany i może się to bardzo szybko odbić na wyglądzie zwierzęcia.
Systematyczne kontrole u lekarza weterynarii
Zdrowotne problemy mogą przybrać rozmaitą postać, a kot jest swego rodzaju mistrzem w ukrywaniu ewentualnego dyskomfortu, więc na barkach opiekunów spoczywa obowiązek obserwacji zwierzęcia i zauważania ewentualnych odchyleń. Oczywiście choroby związane z dermatologią, czyli uporczywy świąd oraz kłopoty ze skórą są widoczne na pierwszy rzut oka. Czasem jednak opiekunowie nie zdają sobie sprawy ze schorzeń, które mogą znajdować się we wnętrzu zwierzęcia. Zawsze należy brać pod uwagę objawy związane z wyraźnym matowieniem i łamliwością sierści. Włos może również nadmiernie wypadać i stać się sztywny, nieprzyjemny w dotyku. Takie symptomy powinny wiązać się z niezwłocznym zabraniem zwierzęcia do lekarza weterynarii w celu wykonania całej zalecanej diagnostyki. Warto pamiętać o okresach wzmożonego linienia, na wiosnę lub jesień, które charakteryzują się gubieniem dużej ilości włosa. Jest to proces zupełnie normalny, jeśli jednak utrata sierści jest nadmierna i staje się to powodem do niepokoju, lepiej zawczasu skorzystać z konsultacji ze specjalistą.
Wpływ sytuacji stresowych na jakość sierści
Koty należą do zwierząt wrażliwych na stres, co mogą okazywać w rozmaity sposób: załatwianiem się w nieprzeznaczonych do tego miejscach, wokalizacją, ale również specyficznymi zachowaniami wokół pielęgnacji futra. Część zwierząt może nadmiernie wylizywać poszczególne partie ciała, prowadząc nawet do wyłysień. Kot przeżywający stres lub jakiś problem behawioralny potrafi zaciekle czyścić futro, aby przynieść sobie poczucie ulgi. Niektóre osobniki potrafią zapamiętale drapać się w różnych miejscach, które nie są dotknięte zmianami skórnymi. Należy jak najszybciej przeanalizować dotychczasowe zmiany, np. przeprowadzkę, pojawienie się innego zwierzęcia w domu i wraz z pomocą kociego behawiorysty zastanowić się nad rozwiązaniem problemu. Niekiedy nawet krótkotrwały stres związany z wizytą u lekarza weterynarii, pojawieniem się psa z wizytą lub jazdą samochodem może odbić się na szacie zwierzęcia. Wielu opiekunów podczas rutynowych kontroli w gabinecie zauważa, że kot w sposób nagły zaczyna tracić sierść.
Dobór właściwej diety a wygląd sierści
Kolejnym z filarów pomagających w utrzymaniu sierści kota w zdrowiu jest właściwy dobór diety dla podopiecznego. Dobrze dobrana i w pełni zbilansowana karma zawiera wszelkie niezbędne składniki, pomagające czuwać nad dobrym stanem sierści i zdrowiem skóry kota. Brit Care Haircare Healthy & Shiny Coat jest karmą, która została stworzona z myślą o zwierzętach potrzebujących wsparcia w zakresie dbałości o sierść. Jej bezzbożowa receptura jest pozbawiona dodatków w postaci GMO, soi, barwników i konserwantów, które mogą wywoływać niepożądane reakcje alergiczne. Formuła oparta na świeżym śledziu i kurczaku zapewnia kuszący aromat, cieszący się aprobatą wybrednych kotów. Bogactwo kwasów omega -3 wzmacnia barierę skórną i szatę, działając przy tym przeciwzapalnie. Oferowanie zwierzęciu tej karmy pomoże mu również we właściwym pasażu kul włosowych, które dzięki temu będą łatwiej wydalane z organizmu. Wybór właściwej karmy to również wsparcie dla odporności i właściwego trawienia, a jak wiadomo: zdrowie organizmu jest podstawą.
Wszystkie omówione szerzej aspekty są niezwykle ważne w dbałości o sierść. Opiekunowie nie mogą również zapominać o wadze systematycznej pielęgnacji, polegającej na przeczesywaniu szaty odpowiednio dobranymi do jej rodzaju narzędziami. Różne typy sierści wymagają osobnych akcesoriów, w których doborze najlepiej pomoże groomer. Zawsze warto czuwać nad właściwą jakością sierści i bacznie obserwować zachowanie czworonoga. Im szybciej ewentualne problemy zostaną zauważone, tym szybciej uda się im zaradzić we właściwy sposób.