ZdrowiePielęgnacja

Jak obcinać kotu pazury?

Kocie pazury pełnią wiele istotnych funkcji, umożliwiając m.in. skuteczne polowanie czy obronę. W bezpiecznych, domowych warunkach, warto jednak zadbać o ich regularne przycinanie.

Podczas gdy ludzkie paznokcie są płaskie i umiejscowione na czubkach palców dłoni i stóp, zapewniając im ochronę, kocie pazury pełnią zgoła inną funkcję. Wychodzą one z palców i służą do chwytania oraz przytrzymania zdobyczy, odrywania mięsa od kości, obrony własnej, wspinania się. Koty mają zwykle pięć szponiastych pazurów na każdej z przednich łap i cztery na każdej z tylnych, choć istnieją koty, tzw. polydaktyle, z większą liczbą pazurów. Kiedy kocie pazury znajdują się w pozycji spoczynkowej, są uniesione nad ziemią i spoczywają w futrze wokół palców – kiedy zaś kot chce ich użyć, zaciska ścięgno, aby je wyciągnąć i opuścić. Ta zdolność cofania pazurów powoduje, że gdy kot chodzi, nie dotykają one ziemi, co ogranicza ich zużycie i zapewnia zachowanie ostrości. Dzięki tej umiejętności, koty mogą również cicho poruszać się, aby łatwiej zakraść się do ofiary.

Pazury są zakrzywione na końcach. Pomaga to kotom podczas polowania, a także wspinania się. Jednocześnie zwiększa to ryzyko zahaczenia o przedmioty, takie jak dywan czy tkaniny obiciowe mebli. Pazury kotów rosną stale, podobnie jak ludzkie paznokcie. Ich zewnętrzne osłony z czasem stają się martwe i są zrzucane, gdy kot drapie po drapaku lub innych przedmiotach. Drapanie jest częścią regularnego, samodzielnego „programu pielęgnacyjnego” pazurów, rozciąga także mięśnie pleców i ramion kota.

Większość kotów nie lubi obcinania pazurów. Dlatego ważne jest, aby zacząć przyzwyczajać do tego zabiegu już młode zwierzęta. Przycinanie nie zniechęci kota do drapania mebli, ale sprawi, że jego „broń” będzie mniej ostra. Nie jest to trudny zabieg, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by wykonać go samodzielnie, poproś o pomoc groomera lub lekarza weterynarii.

paw gray cat close up. pets and mammals

Przycinanie pazurów kota chroni Ciebie, Twojego zwierzaka, ale może uratować też Twoją sofę, zasłony i inne meble. Dostępnych jest wiele narzędzi do przycinania pazurków. Jedni lubią cążki do pazurków, inni obcinaczki przeznaczone dla ludzi, a jeszcze inni mini-obcinaczki, tzw. gilotynki. Nie powinno się obcinać pazurów kotom wychodzącym, ponieważ potrzebują ich do obrony i wspinania się.

Jak obciąć kocie pazury w domu?

  • Wybierz moment, kiedy ty i Twój kot jesteście zrelaksowani.
  • Upewnij się, że masz dobre oświetlenie.
  • Umieść kota tyłem do siebie, najlepiej by siedział na Twoich kolanach.
  • Weź łapkę w dłoń i delikatnie naciśnij czubek każdego palca, aby wysunąć pazur.
  • Odetnij przezroczystą część pazura, unikając naczynia krwionośnego, które jest widoczne pośrodku. Przecięcie tego naczynia spowoduje krwawienie i ból.
  • Jeśli kot się zdenerwuje, przerwij obcinanie i dokończ później.
  • Podcinaj pazury co dwa tygodnie.Agnieszka Dec
Od 20 lat hodowca i pasjonatka kotów rasy maine coon ( hodowla Lavender Love), od 14 lat zajmuje się groomingiem i przygotowywaniem kotów do wystaw. Pomaga i uczy hodowców i właścicieli kotów prawidłowej pielęgnacji ich podopiecznych.

    Podobne artykuły