Zdrowie

Badania profilaktyczne to najlepszy prezent jaki możesz dać swojemu kotu!

Kociarze uwielbiają rozpieszczać swoje futrzaki (te łyse też!) i przy każdej nadążającej się okazji takiej jak chociażby Dzień Kota czy kocie urodziny chcą podarować im coś, co je ucieszy. Moja propozycja może na pierwszy rzut oka wydawać się dla kotów mało atrakcyjna, ale jest to najlepsze, co możecie im dać. Mam na myśli badania profilaktyczne.

Nie oszukujmy się – pełen pakiet badań może być obciążeniem dla budżetu, dlatego dobrze jest je planować z wyprzedzeniem i połączyć z jakimś wydarzeniem. Odpada nam wtedy konieczność kupowania prezentu i możemy bardziej poszaleć z badaniami. To też prezent dla nas samych – wiemy w jakim stanie zdrowia jest nasz pupil, jeśli zacznie się dziać coś niepokojącego to problem wyłapiemy od razu. Znacząco poprawi to rokowania kota i…obniży koszty ewentualnego powrotu do zdrowia. Musimy pamiętać, że koty to mistrzowie ukrywania oznak bólu i choroby. Musi być już z nimi bardzo źle, aby pozwoliły sobie na okazanie słabości. Wynika to z ich dwojakiego położenia: są zarówno łowcą jak i ofiarą, nie mogą więc być łatwym celem.

Na jakie nieoczywiste sygnały musisz zwrócić uwagę?

– zmiana rutyny

– spadek apetytu

– utrata masy ciała

– zwiększony pobór wody/więcej oddawanego moczu (zauważysz po zwiększonym zużyciu żwirku)

– chowanie się, niechęć do kontaktu

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nic takiego się nie dzieje. Możesz pomyśleć „mój kot ma gorszy dzień albo tydzień” ale przy kotach każde odstępstwo od tego jak było wcześniej powinno zaniepokoić opiekuna. Nie pytaj na forach internetowych i grupach na Facebooku, co robić. Nikt ci tego nie powie, a jedyna sensowna porada jaką usłyszysz to ta, aby udać się do lekarza weterynarii i wykonać badania.

Zdrowy kot i badania

Jeśli twojemu kotu nic nie dolega to i tak raz na rok w przypadku młodych i dorosłych kotów należą mu się badania profilaktyczne. Kocich seniorów badamy częściej! W starszym wieku ujawnia się wiele chorób i stosownie do nich lekarz planuje harmonogram badań. W przypadku seniora (przyjmijmy, że to kot 10-12 lat plus zależnie od tego jakiej jest rasy i przede wszystkim, jakie było jego życie) najlepiej robić badania raz na pół roku. Co powinno znaleźć się w pakiecie?

Kot młody i dorosły

Naszego zdrowego młodziaka, jeśli nic się wcześniej nie działo najlepiej przebadać na pierwsze urodziny. Następnie badania wykonywać albo raz w roku albo zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego, ponieważ w przypadku wykrycia jakiegoś problemu zdrowotnego

Badania:

Z krwi (jeśli twój zwierzak silnie się stresuje omów z lekarzem pobranie krwi z tylnej łapki):

morfologia (podstawowe badanie krwi, ale samo nie jest wystarczające do określenia stanu zdrowia zwierzęcia)

biochemia (tu sprawdzisz chociażby stan wątroby czy nerek)

jonogram (warto wykonać, to tanie badanie, które pokaże nam poziomy wapnia, fosforu, sodu, potasu, chlorków i magnezu)

Zwierzę powinno być na czczo przed badaniem, pamiętaj, żeby miało dostęp do wody.

Pozostałe badania:

USG – u specjalisty radiologa (czy wiesz, że zanim we krwi pokażą się problemy z nerkami to muszą zostać one zniszczone w 70%? Nie oszczędzaj na tym badaniu – jest bardzo ważne!)

echo serca – u specjalisty kardiologa (wady serca u kotów potrafią rozwijać się bezobjawowo – póki wydolnościowo serce daje radę możecie niczego się nie domyślać, a dzień po dniu stan waszego kota się pogarsza!)

badanie moczu – ogólne oraz oznaczenie stosunku białka do kreatyniny (to najtańszy i najszybszy sposób kontroli nerek – nieprawidłowości w moczu pojawiają się pierwsze!). Jeśli masz problem ze złapaniem moczu – umów się w lecznicy na pobranie moczu z pęcherza (cystocenteza). To nic strasznego! To badanie jest dużo mniej uciążliwe od chociażby pobrania krwi, ale nie każda lecznica ma je w swoich proponowanych usługach. Zawsze zadzwoń zapytać!

koci stomatolog – tak, istnieją lekarze weterynarii, którzy zajmują się tym czym nasi ludzcy dentyści. Warto zabrać do takiego specjalisty swojego kota, ponieważ w tej populacji problemy dotyczące zębów i jamy ustnej występują bardzo często. Jeśli nie myjesz kocich zębów to proszę – rozważ to. Zaniedbania w jamie ustnej potwornie bolą i są chociażby jednym z czynników ryzyka rozwoju choroby nerek, a tego chyba nie chcesz?

Taki pakiet pozwala na dobrą kontrolę tego co dzieje się ze zwierzęciem, ale trzeba pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze – zdrowie też nie. Jeśli miesiąc po badaniach twój kot poczuje się źle – zabierz go na ponowne badania, coś się mogło niestety zmienić od ostatnich badań.

Koci senior

U kocich dziadków i babć wykonujemy wszystkie powyższe badania oraz badania zalecone przez lekarza prowadzącego. Koty są populacją, w której bardzo często występuje nadczynność tarczycy oraz cukrzyca warto więc wykonać dodatkowe badania z krwi – panel tarczycowy oraz poziom fruktozaminy. Polecam też zwracać baczniejszą uwagę na stawy kota – najlepiej z lekarzem ortopedą sprawdzić czy nasz mruczek nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Medycyna weterynaryjna stale się rozwija i jest na wysokim poziomie, który pozwala na komfortową kocią starość. Stawy nie muszą boleć!

Nie byłabym sobą gdybym nie dodała jeszcze jednej profilaktycznej rady: dbajcie od małego o prawidłowe żywienie swoich podopiecznych. Prawidłowe żywienie – czyli mokra, wysokomięsna karma albo dieta BARF (bądź jej gotowany odpowiednik) to też element działań profilaktycznych! A wszystkim nam zależy na zdrowiu i komforcie kotów.



Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Prowadzi Fundację Surowe Kotki i Psy zajmującą się popularyzacją zdrowego żywienia psów i kotów, w szczególności surowymi modelami żywienia tj. dietą BARF i whole prey. Zajmuje się układaniem planów żywieniowych dla zwierząt zarówno chorych jak i zdrowych. Pracuje, jako konsultant dietetyczny w lecznicy w Warszawie. Publikuje swoje artykuły w magazynach zarówno branżowych jak i tych dla opiekunów zwierząt. Jest autorką książki „Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka”. Ukończyła Kurs Dyplomowy COAPE, który nadaje kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego. Prowadzi grupę na portalu Facebook: Surowe Kotki i Psy – o prawidłowym żywieniu i opiece nad zwierzętami.

Podobne artykuły