AkcesoriaŻycie z kotem

4 rzeczy dla kota, które możesz zrobić własnoręcznie

Nie ma co ukrywać – w sklepach zoologicznych znajdziemy wszystko. Można w nich dosłownie przepaść! Zwłaszcza na początku swojej przygody ze zwierzakami. Czworonożny przyjaciel to niejednokrotnie oczko w głowie opiekuna. Nie dziwne więc, że chce się mu dać wszystko, co najlepsze. Jednak przy odrobinie wolnego czasu, mniejszych lub większych umiejętnościach i przede wszystkim przy dużych chęciach, można trochę zaoszczędzić i zrobić rzeczy dla pupila własnoręcznie. Niektóre rzeczy można zrobić dosłownie za grosze, inne wymagają większego nakładu finansowego i czasowego. Finalnie jednak wszystkie zazwyczaj wychodzą taniej… To co? Do dzieła!

fot.notokoty

1. KARTONOWY DOMEK DLA KOTA

Klasyk! Kto nie robił kartonowego domku dla kota ręka do góry! Jest to bardzo prosta, tania i dość szybka do zrobienia rzecz, którą większość kotów pokocha. Do stworzenia kartonowego domku dla kota potrzebujemy przede wszystkim karton, nożyczki/scyzoryk/nóż i trochę inwencji twórczej. Może się przydać także taśma klejąca, klej, markery (jeśli chcemy coś na domku napisać lub namalować), naklejki… Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Kartonowy domek najlepiej zrobić z jak najtwardszego kartonu – w takiej wersji będzie najtrwalszy. Do wycinania otworów możemy użyć przedmiotów o kształtach, które chcielibyśmy wyciąć w naszym kartonie, np. wieko od słoika może pomóc nam wyciąć idealny okrąg, a książka o odpowiedniej wielkości pomoże nam odrysować kształt prostokąta. Koty z reguły uwielbiają kartony – bawią się w nich, śpią, a niektóre chętnie je podgryzają, więc na pewno nasza praca nie pójdzie na marne.

fot.notokoty

2. NISKOBUDŻETOWE ZABAWKI DLA KOTA

Niektóre zabawki dla kota możemy zrobić dosłownie w pół minuty z rzeczy, które mamy pod ręką. Kulka z papieru, czy szeleszcząca folia po cukierku to najtańsza, a jakże skuteczna zabawka, którą możemy zaoferować naszemu kotu. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie mruczka i nigdy nie zostawiać go samego z folią, czy sznurkiem, które choć niepozorne, mogą po połknięciu okazać się bardzo niebezpieczne. Do stworzenia zabawek dla kota możemy wykorzystać także niepotrzebne już rzeczy, które mamy w domu. Np. frędzle ze starej torebki sprawdzą się jako zakończenie własnoręcznie robionej wędki. Natomiast ze zużytej rolki papieru możemy zrobić zabawkę, do której schowamy ulubione przysmaki naszego kota.

fot.notokoty

3. DRAPAK DLA KOTA

Własnoręcznie stworzony drapak dla kota wymaga zdecydowanie większego zaangażowania. Potrzebujemy przede wszystkim dobrej jakości, gruby sznurek sizalowy i odpowiedni klej. Idealnie sprawdzi się pistolet do klejenia na gorąco. Sizalowym sznurkiem możemy owinąć np. nogę od stołu, lub inny podłużny przedmiot, który mamy już w domu. Jeśli chcemy postawić drapak od zera, to niezbędne może okazać się obejrzenie tutoriali, których na szczęście w sieci nie brakuje. Jest też możliwość własnoręcznego sklejenia kartonowego drapaka. Jednak jeśli Wasze koty korzystają z takich drapaków bardzo intensywnie, to gra może okazać się niewarta świeczki. Niektóre koty szybko rozszarpują kartonowe drapaki, a sklejenie takiego drapaka, zwłaszcza dla niedoświadczonej osoby, może być bardzo czasochłonne. Chyba że ktoś lubi majsterkować i tworzyć – wtedy, to czysta przyjemność.

fot.notokoty

4. LEGOWISKO DLA KOTA

W sklepach zoologicznych dostępnych jest mnóstwo pięknych legowisk. Jeśli jednak ktoś nie chce przepłacać, lub nie jest pewny, czy jego kot w ogóle będzie korzystał z legowiska, wtedy warto spróbować zrobić legowisko własnoręcznie. Możemy użyć do tego na przykład niedużego, kartonowego pudełka i starej poduszki. Poszewkę na poduszkę można także uszyć ze starych ubrań i wypełnić ją np.skrawkami zużytych materiałów.

Jako legowisko świetnie sprawdzi się także drewniana skrzynka, w której często trzyma się owoce. Takie skrzynki to od wielu lat hit, jeśli chodzi o wyposażenie domu. Można zrobić z nich naprawdę wiele, w tym także przytulny kącik dla naszego mruczka. Skrzyneczkę można przemalować na dowolny kolor, a do środka wrzucić miękką poduszkę. Oczywiście należy pamiętać o wcześniejszym przetarciu drewna papierem ściernym, żeby drzazgi nie stanowiły zagrożenia dla naszego pupila.

Powyższe pomysły nie są oczywiście gotowymi przepisami, a inspiracjami. Przy tworzeniu każdej z tych rzeczy musimy brać pod uwagę budżet, chęci i umiejętności. Decydując się na samodzielne stworzenie jakiejś rzeczy dla kota, warto przekopać Internet w celu znalezienia konkretnych instrukcji i wybrać tę, która jest najbardziej w zasięgu naszej ręki. Przy tworzeniu kociego królestwa należy też pamiętać o wyborze produktów bezpiecznych dla zwierząt. Jest to ważna kwestia, zwłaszcza jeśli planujemy używać farb, kleju, czy innych chemicznych substancji.

Choć stworzenie hand-made’owych rzeczy dla kota może stanowić wyzwanie, to warto się nad tym zastanowić. Koniec końców, satysfakcja z własnoręcznej robótki jest bezcenna. Nie wspominając o zadowoleniu naszego mruczka



Paulina Janik - Kwasiżur
Cześć! Nazywam się Paulina i jestem niepoprawną kociarą. Blog o kotach prowadzę przy pomocy mojego męża i naszych dwóch cudownych kotów – Gosi i Piotrusia. Zawodowo zajmuję się fotografowaniem, więc połączenie dwóch pasji: fotografowania i kotów, przyszło mi naturalnie. Na blogu dzielę się kociokadrami i doświadczeniami, a we wszystkim towarzyszą mi nasze adopciaki. Gosia – charakterna kotka o nietuzinkowym umaszczeniu, lubiąca aportować kulki z papieru i wskakiwać domownikom (a czasem i gościom) na plecy…;) I Piotruś – wygadany kocurek z hipnotyzującym spojrzeniem żółtych oczu, którego główne hobby to… jedzenie.

Podobne artykuły