Życie z kotemZachowanie

Zabawki z dzwonkiem dla kota – czy są bezpieczne?

Koci opiekunowie chętnie korzystają z zabawek z dzwoneczkami dla swoich mruczków. Takie zabawki z dzwonkiem dla kota pobudzają ich zmysły, przez co chętnie wchodzą w interakcje ze swoimi opiekunami. W dobie tak dużego wyboru akcesoriów dla kota, trzeba sobie zadać pytanie czy tego typu zabawki są dla niego bezpieczne?

Fot. Freepik

Po co kotu zabawa?

Koty to drapieżniki, które większość swojego czasu w ciągu dnia, poświęcają na polowanie. Polowanie to dla nich nie tylko opcja na zdobycie pokarmu, ale przede wszystkim forma rozrywki. Choć w naszych domach mamy koty, które nie muszą się martwić o każdy, kolejny posiłek, to nadal mają instynkt łowiecki, który niezaspokojony będzie się objawiał na różne sposoby.

Zachowania niepożądane u kotów takie jak: gryzienie i atakowanie nóg, gryzienie rąk, uporczywe drapanie czy skoki energetyczne, wynikają najczęściej z niezaspokojonej potrzeby łowieckiej u kota.

Oczywiście w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie w 100% odtworzyć tego, co kot ma na dworze, ale regularna zabawa wędką i odnowa cyklu łowieckiego, pomoże nam zadbać o balans psychiczny naszych mruczków.

Dzwonek a kocie zachowania

W niektórych kocich zabawkach znajdziemy małe dzwoneczki, które mają pobudzić koty do zabawy. Zmysł słuchu kota jest niezwykle czuły – badania pokazały, że koty są w stanie namierzać samym słuchem obiekty oddalone od nich na odległość do 1 metra w czasie krótszym niż 1 sekunda.

Zatem kocie reakcje na dzwoneczek są widoczne od razu. Mruczki zazwyczaj interesują się momentalnie dźwiękiem i zaczynają za nim podążać. Kocie zabawki wyposażone w dzwonek to najczęściej piłki czy myszki, czyli drobne elementy, które wielkością mają przypominać kocią ofiarę.

Skuteczność łowiecka kota jest bardzo duża – praktycznie 80% jego polowań kończy się sukcesem. Wszystkie kocie ofiary piszczą podczas łapania i zabawy nimi – stąd pomysł na włożenie do kocich zabawek dzwoneczka.

Jednak nie tylko w zabawkach znajdziemy dzwoneczek dla kota. Również obroże dla kota posiadają dzwonki. Te jednak są potrzebne ludziom, aby łatwiej zlokalizować swojego mruczka. Podczas poruszania się, dzwoneczek wydaje z siebie charakterystyczny dźwięk przez co łatwiej jest nam go namierzyć.

Zakładanie kotu obroży samo w sobie jest dość niebezpieczne – pisaliśmy o tym w tym artykule.

Z kociego punktu widzenia jest to zupełnie zbędne narzędzie. A jak jest z zabawkami?

Fot. Freepik

Wady i zalety zabawek z dzwoneczkiem dla kota

Trzeba przyznać, że zabawki z dzwonkiem są dla nich atrakcyjne i większość naszych, domowych mruczków zainteresuje się nimi bez mrugnięcia okiem. To dość wygodny sposób na zaktywizowanie czworonoga.

Dla kotów, które mają trudności w zabawie, ciężko jest je namówić na wspólną interakcję, takie zabawki mogą się przydać. Jednak trzeba pamiętać, że taki dzwonek jest bardzo mały i może wyrządzić sporo krzywdy naszemu kotu.

Kocie polowanie polega przede wszystkim na złapaniu, zabawie swoją ofiarą oraz jej rozszarpaniu. Jeśli więc kot zacznie się bawić taką zabawką z dźwiękiem, może bez trudu ją rozszarpać – i będzie to jak najbardziej normalne zachowanie.

Właśnie tutaj pojawia się niebezpieczeństwo korzystania z takich zabawek. Choć interesujące – to jednak połknięcie takiego elementu może skończyć się dla kota zadławieniem, a nawet śmiercią.

Fot. Freepik

Podsumowując

Warto urozmaicać kocią zabawę o dźwięki, szczególnie w przypadku kotów, które niechętnie się bawią. Jednak trzeba to robić pod nadzorem, szczególnie kiedy mamy w domu małego rozpruwacza. W zabawie z kotem chodzi przecież o to, aby się z nim bawić i nawiązywać więź.

Tekst: Paulina AndrzejewskaPodobne artykuły