ZachowanieŻycie z kotem

Zabawa laserkiem z kotem – czy jest bezpieczna?

Koty uwielbiają zabawę laserem. Biegają za nim po domu, próbując go złapać. Mogłoby się wydawać, że taka zabawa z kotem wiązką lasera sprawia nim sporo frajdy! Jednak jak z każdą nowinką technologiczną bywa – ma swoje plusy i minusy. Dzisiaj powiemy wam o kilku zagrożeniach związanych z zabawą z kotem laserowym wskaźnikiem oraz o tym, jak można go poprawnie wykorzystać.

Fot. Freepik

Zabawa z kotem laserem – dlaczego nasze mruczki tak to lubią?

Laser stymuluje nasze koty do pogoni. Pobudza zmysł wzroku i kieruje naszego mruczka w stronę uciekającego światełka. To światełko kojarzy im się oczywiście z potencjalną ofiarą – w końcu nasze domowe koty to prawdziwe drapieżniki!

Kotu trudno będzie zrezygnować z biegającego po ścianach światełka lasera. Odzywa się w nich wtedy łowca, który bardzo chce dopaść swoją ofiarę. Jednak tak jak w przypadku zabawy dzwoneczkiem, tak samo w przypadku zabawy laserem – taka forma pobudzenia kota, aktywuje tylko 2 elementy z całego jego cyklu łowieckiego.

Pełen składa się aż z 7 elementów! Zabawa laserem dla kota nie będzie wystarczająca, bo obejmuje tylko dwa pierwsze elementy: namierzanie i polowanie.

W ten sposób pobudzony i zaktywizowany do zabawy kot, po nadepnięciu na laserek, zostaje z niczym. To może prowadzić do rodzącej się frustracji i w przyszłości nawet do problemów behawioralnych.

Jak używać lasera do zabawy z kotem?

Czy zatem można używać lasera do zabawy z kotem? Jak w przypadku każdej zabawki: tak, ale z głową. Koci wzrok jest dla nich bardzo ważnym zmysłem. W ciemności i o zmroku mruczki widzą bardzo dobrze, szczególnie barwy fioletowe, zielone i niebieski. Właśnie dlatego wskaźnik laserowy dla kota jest tak atrakcyjny. Najczęściej ma on czerwoną barwę.

Niektóre koty nie potrafią się bawić, albo przychodzi im to z większym trudem. Może to wynikać z tego, że miały mało interakcji z rodzeństwem albo nie żyją w grupie kotów. Część kompetencji związanych z polowaniem po prostu je ominęła.

W takiej sytuacji wskaźnik laserowy dla kota to jedyna forma na zachęcenie go do zabawy. Można go wtedy użyć, trzymając w jednej dłoni laser i wędkę dla kota, tak aby czerwona kropka znajdowała się bezpośrednio na wędce. Wtedy kot nie biega za czerwoną kropką, ale skupia się na wędce, którą potem można dokończyć cykl łowiecki. Pozostawiamy wtedy kota zaspokojonego, a nie sfrustrowanego.

Drugim sposobem może być nakierowanie wskaźnika na zabawkę z kocimiętką. Kot przekieruje dalszy etap cyklu łowieckiego na atrakcyjnie pachnącą zabawkę.

Zabawa laserkiem – wady i zalety

Zabawa laserowym wskaźnikiem może mieć negatywny wpływ na koci wzrok. Pod żadnym pozorem nie można kierować wiązki lasera bezpośrednio na kocie oczy. Trzeba również uważać na odbijające takie światło lustra czy lampy. Możemy w ten sposób trwale uszkodzić wzrok naszego kota.

Laserowa zabawka dla kota może również rozleniwić kota, który później nie będzie chciał bawić się niczym innym tylko laserem. Przez rozleniwienie możemy spowodować, że nasz kot stanie się otyły, a to bardzo szkodliwe dla jego zdrowia.

Jedynymi zaletami korzystania z tego typu zabawki jest fakt, że laser ekscytuje zwierzaka i aktywizuje koty. Jednak w czasach, gdy wiemy o naszych mruczkach coraz więcej, są na to inne, mniej szkodliwe sposoby.

Fot. Freepik

Podsumowując

Bawić się z kotem laserem należy z głową. Wykorzystaj go do urozmaicenia codziennej zabawy i podkręcenia tempa polowania, a nie do zabawy tylko tym jednym elementem. Jeśli jednak widzisz, że Twój kot zbyt mocno się pobudza na widok lasera – zrezygnuj z niego lub ogranicz jego użytkowanie. Skutki zabawy laserem mogą być nieprzyjemne dla zdrowia psychicznego i fizycznego Twojego kota.

Tekst: Paulina AndrzejewskaPodobne artykuły