Okiem hodowcy

Okiem Hodowcy: Nebelung

Nebelung to indywidualista w każdym calu, ma swoje sympatie i antypatie, ale jeśli kogoś kocha to na zawsze i całym swoim wielkim kocim serduszkiem. 

fot. arch.autorki

Wszyscy znamy Lewisa Carrolla i jego wspaniałą książkę „Alicja w krainie czarów”– jeśli nie w książkowym oryginale, to na pewno jako kreskówkę Walta Disneya. Jedną z najbardziej zapadających w pamięć postaci jest kot z Cheshire, może dlatego, że jest to jedyna postać z tego dziwnego świata, do którego trafia Alicja, która jej wysłuchuje, nie karci, nie ocenia i nie obraża. 

Czy w ten sposób autor chciał nam dać do zrozumienia, że z kotem łączy nas szczególny stosunek? 

Myślę, że tak. 

Nebelung jest jednym z kotów, które lubią towarzystwo człowieka.

Są bardzo inteligentne, cenią sobie spokój i stabilizację, łatwo przystosowują się do warunków domowych. Nebelungi to koty z natury niezbyt odważne, ale przy tym bardzo czułe, kochające i spragnione bliskości człowieka. Bywają płochliwe, nie ufają obcym, są kotami ruchliwymi, ale też bardzo pojętnymi, świetnie radzą sobie w sytuacjach, wobec których inne koty pozostają bezradne – np. uczą się otwierać sobie drzwi, wołają jak skończy się woda lub karma w miseczce.

W mojej hodowli już od urodzenia uczone są nieskakania po meblach i niegryzienia kwiatów, które bardzo lubię. Uczą się akceptacji niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak obcinania pazurków oraz reagowania na własne imię. Kocięta w mojej hodowli wychowywane są z domownikami, innymi kotami, psem oraz z dziećmi. Nie są im obce żadne domowe odgłosy, dlatego trafiając do nowego domu niczego się nie boją. 

fot.. arch. autorki

Staram się mieć kontakt z właścicielami kociąt z mojej hodowli, zarówno przyszłymi, jak i obecnymi, dzięki czemu wiem, że kocięta trafiły i trafią do wspaniałych domów i wspaniałych ludzi, którzy, tak jak ja, będą je traktować jak członków rodziny i wspaniałych towarzyszy. Właściciele twierdzą, że koty tej rasy są bardzo pomysłowe. Ciekawostką jest, że ich zachowanie podobne jest do psiego – kiedy kogoś kochają, uwielbiają go lizać.

Nebelung to indywidualista w każdym calu, ma swoje sympatie i antypatie, ale jeśli kogoś kocha to na zawsze i całym swoim wielkim kocim serduszkiem. 

Każdy właściciel nebelunga może łatwo przytoczyć z własnego doświadczenia sytuacje, świadczące o tym, iż koty te potrafią mieć bardzo zróżnicowaną postawę wobec domowników. W mojej hodowli każdy z kotów ma kogoś, komu oddał swoje serce. Kocur najbardziej kocha mojego siedmiomiesięcznego synka, pilnuje go na każdym kroku, nawet podczas karmienia sprawdza czy mały pije mleko z butelki, siedząc w tym czasie u mnie na kolanach. Kotki kochają córkę, która nosi je na rękach jak małe dzieci a one wtulają się w jej szyję i mruczą.

Zapytacie Państwo, dlaczego nebelungi, przecież jest tyle pięknych kotów?

Odpowiedź jest jedna – wybrałam te koty za ich wdzięczność, przywiązanie i miłość, którą okazują mi na każdym kroku.  To wspaniałe zwierzęta, które doskonale rozumieją również nastrój człowieka. Kiedy jestem smutna przychodzą do mnie i układają się na kolanach „tłumacząc” mi w swoim kocim języku, że nie jestem sama i nie powinnam być smutna.

 Nie wyobrażam sobie mojego domu bez nebelunga.

fot. arch. autorki

Drodzy Państwo, decydując się na kociaka pamiętajcie o tym, że kot potrafi kochać i okazuje swoje uczucia.Pamiętajcie, że żadne zwierzę nie jest zabawką, która jak się znudzi może poleżeć w kącie. To żywe zwierzę, które będzie z wami wiele lat.

Tekst: Barbara Tittenbrun – Jazienicka 

www.modrypuch.prv.pl   

FB: Modry Puch Nebelung CatteryPodobne artykuły