Żywienie

Galaretka czy sos? Konsystencja ma znaczenie!

Koty to smakosze. Ich wykwintne podniebienia nie raz doprowadzają opiekunów do szaleństwa. Grymaszenie przy miseczkach to zmora w wielu kocich domach. Na szczęście coraz szerszy wybór karm dla kotów sprawia, że jest szansa na zaspokojenie kocich potrzeb smakowych. Wybierając karmę dla kota, warto kierować się także jej konsystencją. Wobec tego zadajemy pytanie: galaretka czy sos? Konsystencja ma znaczenie!

Fot. Freepik

Galaretka czy sos? Co wybrać?

Przede wszystkim warto wspomnieć, że kocie karmy mają rozmaitą konsystencję. Jeśli mamy w domu wyjątkowo wybrednego mruczka możliwe, że trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu na testy, ale na pewno się opłaci. Wśród kocich karm mokrych znaleźć możemy między innymi:

  • Karmy w formie smakowitego pasztetu (np. Petner kurczak z królikiem, lub indyk monoproteinowy RECENZJA).
  • Karmy w formie musu – najczęściej dostępne w tubkach, czasem w puszkach. Karmy w formie drobnej mielonki (np. saszetki Cat’s Love o smaku kurczaka RECENZJA).
  • Karmy w formie grubszej mielonki z widocznymi kawałkami mięsa lub większymi kawałkami podrobów. Karmy w kawałkach z dużą ilością galaretki.
  • Karmy uzupełniające/filetowe w kawałkach (np. Oasy w puszkach: kurczak z soczewicą).
  • Karmy w formie twardszego mięsa, dla kotów, które nie lubią sobie brudzić pyszczków.

Do niektórych karm dodawana jest galaretka, natomiast inne są w sosie własnymi/lub rosole. Większość kotów chętnie zjada karmy z dużą ilością galaretki lub sosu, bo jest to bardzo smakowita część karmy. Trzeba jednak uważnie czytać składy i dobrze się zastanowić jaką mokrą karmę wybrać dla kota, żeby galaretka lub sos nie stanowiły większości składu.

Jaką karmę mokrą wybrać dla kota?

Wybierając mokrą karmę dla kota powinniśmy kierować się przede wszystkim jego potrzebami. Nie dajmy się zwieść kolorowym reklamom w telewizji. Niestety, nie wszystko, co popularne będzie służyło naszemu mruczkowi i…naszej kieszeni. Popularne mokre karmy dla kota często nie tylko są stosunkowo drogie, ale mają też kiepski skład. Co za tym idzie, kot, który je karmę nieprzystosowaną do jego potrzeb może być narażony na choroby i łatwiejszy spadek odporności. Wobec tego, jaką karmę mokrą wybrać dla kota, żeby wszyscy byli zadowoleni?

Kot uwielbia sos lub galaretkę –co dalej?

Jeśli mruczek nie wyobraża sobie zjedzenia karmy bez galaretki lub sosu, dobrym sposobem jest dokładne wymieszanie tego pysznego dodatku z resztą karmy. Może się też zdarzyć tak, że w karmach, które kupujemy nie ma zbyt wiele sosu lub galaretki. Warto wtedy przemyśleć zakup osobnych produktów dosmaczających karmę, żeby finalnie miseczki zostały wylizane do czysta.

Znając upodobania naszego mruczka mamy już nieco większe pole do popisu, gdyż wiemy czego szukać. Jeśli kot lubi bardziej wilgotne karmy można także na własną rękę pomieszać zawartość puszki lub saszetki z odrobiną wody–zrobi się sos „domowej roboty”. Nie można z tym jednak przesadzać, ponieważ zbyt wodnista karma nie zawsze jest atrakcyjna dla kota. Ponadto istnieje ryzyko, że straci/zmniejszy się ilość właściwości odżywczych, które pierwotnie powinna dostarczyć naszemu pupilowi. Tak więc najważniejszy jest umiar, wyczucie swojego kota i przede wszystkim dobre wyniki badań mruczka. A zdrowa dieta jak powszechnie wiadomo, to klucz do sukcesu!Paulina Janik - Kwasiżur
Cześć! Nazywam się Paulina i jestem niepoprawną kociarą. Blog o kotach prowadzę przy pomocy mojego męża i naszych dwóch cudownych kotów – Gosi i Piotrusia. Zawodowo zajmuję się fotografowaniem, więc połączenie dwóch pasji: fotografowania i kotów, przyszło mi naturalnie. Na blogu dzielę się kociokadrami i doświadczeniami, a we wszystkim towarzyszą mi nasze adopciaki. Gosia – charakterna kotka o nietuzinkowym umaszczeniu, lubiąca aportować kulki z papieru i wskakiwać domownikom (a czasem i gościom) na plecy…;) I Piotruś – wygadany kocurek z hipnotyzującym spojrzeniem żółtych oczu, którego główne hobby to… jedzenie.

Podobne artykuły