Rasy

Co wiesz o dachowcach?

Dachowce, czyli nierasowe koty są chyba najczęściej spotykanymi kocimi towarzyszami człowieka. Poznaj 9 interesujących ciekawostek o nich.

1. Są dość zdrowe

Uchodzą za dość zdrowe i raczej nie są predysponowane do dziedziczenia chorób. Oczywiście nie są odporne na inne groźne choroby takie jak Fiv, białaczka, świerzb czy koci katar. Problemem, z którym najczęściej spotykają się lekarze weterynarii jest… nadwaga. Niestety koty mają tendencję do przejadania się, co odkłada się w boczkach. Ich długość życia jest różna. Mogą dożyć niemal 20 lat.

2. Różne umaszczenia

Trudno o większą różnorodność wśród kotów. Występują w różnych rozmiarach i maściach. Nawet ich oczy mogą mieć różne kolory od zielonych po niebieskie, brązowe i orzechowe.

3. Ich ojczyzną jest Egipt

Badania pokazują, że zostały udomowione około 2000 r. p.n.e. w Egipcie. Stamtąd rozeszły się po całym świecie najprawdopodobniej na pokładzie statków pływających po morzach.

4. Są doskonałymi myśliwymi

Ludzie od wieków doceniali zdolności łowieckie tych kotów. Z lubością polowały na gryzonie i inne małe szkodniki chroniąc magazyny statków i spichlerze w zamierzchłych czasach.

5. Nie są uznane za rasę

Pomimo tego, że dachowce są tak popularne na całym świecie, ich różnorodność wynikająca z krzyżowania się różnych ras i linii jest tak duża, że nie zostały uznane za rasę. Dość niedawno jako oficjalna rasa został uznany kot europejski domowy jednak są dość nieliczne.

Kot europejski krótkowłosy – rasa w cieniu

Kot europejski krótkowłosy, kot domowy, dachowiec…? Może się wydawać, że to różne nazwy używane na określenie tych samych kotów – większości mruczków spotykanych w różnych zakątkach Polski i większości krajów Europy. Tymczasem kot europejski krótkowłosy jest pełnoprawną rasą kota domowego – i do tego rasą wciąż elitarną.

6. Różnorakie charaktery

Nie da się określić jednoznacznie charakteru tych kotów. Bywają ciekawskie i odważne, są też koty bardzo lękowe i niepewne siebie.

7. Nie wszystkie dachowce są takie same

Nie można ich mylić z innymi rasami takimi jak brytyjski krótkowłosy czy amerykański krótkowłosy. Chociaż ich wygląd może być podobny koty te różnią się genami.

8. Są łatwe w pielęgnacji

Ich krótkie futro nie sprawia dużych problemów. Choć nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, warto od czasu do czasu poświęcić chwilę na wyczesanie futra ze względu na zminimalizowanie powstawania kul włosowych.

9. Wiele pieszczotliwych nazw

U nas najpopularniejsze jest określanie ich mianem dachowców, za to w Wielkiej Brytanii często mówi się na nie Moggies.Podobne artykuły