Żywienie

Karmy rybne dla kotów

Ryby są cennym źródłem wysokowartościowego białka, mikro- i makroelemntów, ich główną zaletą jest wyróżniający je skład wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, ważnych zarówno w żywieniu człowieka, jak i zwierząt. Jakie korzyści niesie za sobą żywienie kotów karmami rybnymi? Oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu tego typu karmy?

Pozytywne aspekty stosowania ryb w diecie kotów

Białko ryb cechuje się różnorodnym składem aminokwasowym, co czyni je wysoko przyswajalnym oraz wartościowym dla kotów. Tłuszcze ryb charakteryzują się większą różnorodnością kwasów tłuszczowych niż tłuszcze innych zwierząt używanych do produkcji karm dla zwierząt domowych. Ich tłuszcz bogaty jest w kwasy Omega-3 – eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DPA) – oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Zawartość EPA i DHA zależy od gatunku ryby, miejsca połowu, stanu zdrowia ryb oraz pory roku, w której ryba została złowiona.

 ŚledźDorszMakrelaTuńczykŁosośPstrągKrabKrewetka
Tłuszcz ogółem9713,94,75,47,711,5
EPA0,70,10,90,10,30,10,20,3
DHA0,90,21,60,90,90,50,10,2
Kwasy tłuszczowe długołańcuchowe razem1,60,32,511,20,60,30,5
Tab. 1 Średnia zawartość długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 w wybranych rybach i bezkręgowcach (g / 100 g) ( Podstawy żywienia psów i kotów; Ceregrzyn i wsp., 2013)

Omega-3 pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie, wpływając m.in. na kondycję skóry i sierści, układ krwionośny, układ odpornościowy oraz układ nerwowy. Ssaki nie są zdolne do ich syntezy, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pokarmem. Omega-3 występują również w tłuszczach roślinnych, ale organizm kotów nie ma enzymów potrzebnych do konwersacji tych kwasów.

Ryby są wartościowym surowcem nie tylko ze względu na znaczne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, ale również dzięki zawartości karotenoidów. Związki te posiadają silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.

Związki antyodżywcze w rybach

Żywiąc koty karmą gotową nie musimy pamiętać o zawartych w rybach związkach odżywczych, takich jak tiaminaza czy triox. Tylko surowe mięso ryb zawiera te związki w formie aktywnej – procesy termiczne wykorzystywane podczas produkcji karm degradują strukturę białkową enzymów, przez co tracą one swoje funkcje. Dzięki temu w żywieniu kotów komercyjnymi karmami można wykorzystać gatunki ryb zawierające tiaminazę, m.in. makrelę, suma, mintaja, karpia, szprota czy śledzia. Oczywiście do produkcji karm równie często używane są gatunki ryb niezawierające enzymu tiaminaza np. dorsz, łosoś czy pstrąg.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru karmy z mięsem ryb?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie karmy rybnej, jest jej skład surowcowy oraz nazwa produktu, która w niektórych przypadkach jasno wskazuje nam na zawartość danego składnika w karmie. Wśród karm, które zawierają mięso ryb, można wyróżnić te, które posiadają w swoim składzie tylko jeden gatunek ryby, kilka gatunków ryb, jak również takie, w których mięso ryb nie stanowi głównego surowca paszy. W tym ostatnim przypadku warto zwrócić uwagę na oznaczenia składu deklarowanego przez producenta. Wyrażenia: „karma z dorsza” będzie zawierała min. 4% dorsza, „karma bogata w łososia” będzie zawierała min. 14 % łososia, zaś oznaczenia „karma łosoś i ziemniaki”, czy „danie z łososia i ziemniaków” informują nas, że karma powinna zawierać min. 26% łososia oraz min. 26% ziemniaków. Wyrażenia „w całości z sardynek” lub „w 100% z sardynek” określają, że jedynym źródłem mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest ten deklarowany na etykiecie, w tym przypadku sardynki.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju karm, jest źródło tłuszczu. Częstym źródłem dodawanym do karm jest tłuszcz z kurczaka, przez swoją niską cenę i ogólną dostępność. Warto więc zwrócić uwagę, żeby karma zawierała dodatek tłuszczu rybnego, który jest cennym źródłem kwasów Omega-3 oraz witamin A, D i E. Kolejną informacją wartą naszej uwagi podczas wyboru odpowiedniej karmy dla naszego zwierzęcia, jest informacja o zawartości kwasów Omega-3 oraz Omega-6. Jest to dobrowolna informacja, której producent nie ma obowiązku podawać, jednak stosunek tych kwasów jest ważny w żywieniu kotów.

Pamiętaj!

Podczas zmiany dotychczasowej karmy na karmę rybną (tak jak przy każdej zmianie sposobu żywienia czy karmy) pamiętaj, aby robić to stopniowo, nigdy z dnia na dzień. Rozłóż ten proces na okres tygodnia lub dwóch. W pierwszym etapie zamień 10% dotychczasowej karmy na nową, po kilku dniach zwiększ ilość nowej karmy do 20-30% i tak stopniowo aż do momentu, kiedy nowa karma będzie stanowiła 100% dawki dziennej Twojego kota.



Maria Milczarek & Aleksandra Prochocka
Specjalistki od spraw żywienia.

    Podobne artykuły