Jak wytresować kota?
Myśleliście, że posiadanie kota oznacza jedynie przyjemności, radość z bycia razem i przyjaźń do grobowej deski? Nic bardziej mylnego. To wojna, z góry skazana na porażkę. Waszą, oczywiście.
Wierzę jednak, że wśród naszych czytelników, wielu jest ludzi odważnych, gotowych podjąć to wyzwanie. Tym właśnie śmiałkom polecam lekturę książek Dawida Ratajczaka „Jak wytresować kota?” oraz „Jak wytresować kota? 2. Techniki zaawansowane”.
„Jak wytresować kota?” to literacki debiut Dawida Ratajczaka – prywatnie „właściciela” dwóch kotów. Inspirację do pisania czerpie on z obserwacji życia, zachowań ludzkich (i kocich) oraz poranków z kawą. Na przestrzeni ostatnich lat miał okazję pracować m.in. w Trójmieście i Paryżu, teraz zatoczył krąg i wrócił na Mazury, skąd póki co nie zamierza się nigdzie ruszać.
Nie miejcie złudzeń – książki te nie są poradnikami, dzięki którym Wasze życie okaże się nagle prostsze, a kot nareszcie stanie się bezproblemowym towarzyszem, wykonującym na dodatek, z uśmiechem na pyszczku, wszystkie Wasze polecenia.
Kota bowiem… nie da się wytresować. Nie da się i koniec.
Tę życiową prawdę, wnikliwie badaną i testowaną od stuleci przez najwybitniejsze umysły tego świata, przekazuje nam Dawid Ratajczak już na samym wstępie. Podobnie jak tę, że kota tak naprawdę się nie posiada – kot jest.
Co zatem znajdziecie na kartach tych książek, drodzy czytelnicy? Mnóstwo obserwacji, anegdotek, historii z życia i błyskotliwych spostrzeżeń. Wszystko podzielone na krótkie rozdziały, poruszające wszelkie aspekty życia, które każdego kociarza prędzej czy później dopadną. Wspólnie z autorem spróbujecie, w choć małym stopniu, zrozumieć kota – jego humory, potrzeby, zastanowicie się nad istnieniem tajemniczego szóstego zmysłu. Pogadacie o odżywianiu, zdrowiu, higienie kotów. Powspominacie, wzdrygając się lekko, ostatnią próbę wykąpania Waszego kota – w końcu „Kąpiel kota to duże przedsięwzięcie. Tak duże, że zostaje na długo, jeśli nie na zawsze, w pamięci wszystkich w nie zaangażowanych”. Rozważycie czy podanie kotu tabletki jest sztuką, która w ogóle komukolwiek się kiedyś udała? Znajdziecie odpowiedzi na wiele trudnych pytań i przyswoicie sobie odwieczne kocie prawa i zasady.
Drugi tom, to „techniki zaawansowane”, nie bez przyczyny. Autor wkracza bowiem na tereny jeszcze bardziej grząskie, niepewne i trudne – tylko dla prawdziwych śmiałków! Znajdziecie tu więc rozważania o wprowadzaniu do domu kolejnego kota, kwestiach związanych z podróżowaniem czy przeprowadzką, zastanowicie się czy gadżety dla kotów faktycznie się sprawdzają i spróbujecie przyporządkować swojego kota do przedstawionych w książce typów. A jeśli przez myśl przeszło Wam marzenie o prowadzeniu kociej hodowli – spokojnie, Ratajczak szybko Wam te myśli wybije z głowy!
„Jak wytresować kota?” to książki opowiadające historie, które mogą wydać się przesadzone, zabawne czy wręcz doprowadzić do głośnego wybuchu śmiechu – jednak chyba tylko tych, którzy kota nigdy nie mieli. Wy, Drodzy Czytelnicy, zapaleni kociarze, przy ich lekturze pokiwacie tylko głową z z pełnym zrozumienia westchnieniem. Wiecie już bowiem doskonale, że kota nie da się wytresować. Za to koty całkiem nieźle tresują nas.