Żywienie

Jak wykorzystać suchą karmę dla kota?

Odpowiednio zbilansowana dieta kota powinna być bogata w wysoko mięsne posiłki. Sporo opiekunów decyduje się jednak na suchą karmę dla kota. Takie rozwiązanie jest na pewno łatwiejsze z punktu widzenia opiekuna: nic się nie brudzi, sucha karma dla kotów jest też mniej intensywna w zapachu. Natomiast koty nie skorzystają na tym najlepiej. Jak w takim razie wykorzystać suchą karmę dla kota?

Fot. Freepik

Karmienie kota wyłącznie suchą karmą nie jest odpowiednim modelem żywienia naszych mruczków. Jeśli przyjrzymy się temu co jedzą dziko żyjące koty i ich przodkowie, to możemy zauważyć, że ich dieta składa się z wysoko mięsnych posiłków. Podając kotu suchą karmę narażamy go na choroby zębów czy układu moczowego. Wbrew popularnym opiniom sucha karma nie czyści zębów, a przez jej niską wilgotność kot nie dostarcza do organizmu tyle wody ile powinien.

Najlepsze suche karmy dla kotów

Karma zapewnia kotu energię, odpowiednią podaż składników odżywczych i witamin. Sucha karma jest produktem wysoko przetworzonym. Jest też dużo bardziej kaloryczna i najcześciej ma w sobie dodatki, które kotu nie są potrzebne np. olej rzepakowy. Nadmierna ilość suchej karmy może doprowadzić do nadwagi u kota, a to poważne zaburzenie zdrowotne.

Częstym systemem karmienia kotów jest system mieszany (karma sucha i mokra), przy czym sucha karma jest podawana kotu “Ad libitum”, czyli mruczek ma do niej dostęp cały czas.

Wydaje nam się, że dzięki temu będzie w stanie sam dawkować sobie porcje i jeść kiedy chce i ile chce. Karma, która przez cały dzień stoi w miseczce, po prostu wietrzeje. Przez co nie jest już tak smakowita dla kotów i znaczną jej większość wyrzucamy do kosza.

Jeśli jednak ciężko przestawić Twojego kota z suchej karmy na mokrą lub inny system żywienia, to staraj się wybierać opcje liofilizowane. Są one znacznie mniej przetworzone niż suche karmy. Zwróć uwagę również na skład – czy mięso znajduje się tam na pierwszym miejscu, czy skład jest krótki, czy długi (im krótszy, tym lepszy).

Karma dla kotów z problemami zdrowotnymi

Wielu lekarzy weterynarii proponuje kocim opiekunom karmy dla kotów rasowych czy karmy dla kotów z problemami zdrowotnymi. Często jest to po prostu chwyt marketingowy. W karmach dla kotów rasowych znajdziemy np. nieznacznie większe ilości kwasów omega 3, które dbają o zdrową i błyszczącą sierść pupila. Jednak taki olej z łososia czy olej omega 3 powinien zostać podany świeżo, w odpowiedniej dawce i być przechowywany w zaciemnionym miejscu.

Jeśli przyjrzymy się drodze jaką pokonuje karma w fabryce, to spokojnie można powiedzieć, że z cennych właściwości tych olejów nie zostaje zbyt wiele. Dzięki zdrowemu żywieniu, opartemu na samodzielnie przygotowanych posiłkach lub karmie mokrej z odpowiednią suplementacją, jesteśmy w stanie lepiej kontrolować, to co wpada do miski naszego kota.

Fot. Freepik

Jak wykorzystać suchą karmę dla kota?

Jeśli już masz suchą karmę dla kota w domu i nie chcesz jej wyrzucać ani oddawać możesz wykorzystać ją do zabawek węchowych czy interaktywnych.

W ten sposób produkt się nie zmarnuje, a kotu sprawisz wiele frajdy i zaangażujesz w nowe aktywności. Możesz włożyć karmę do wytłoczki po jajkach albo do rolki po papierze toaletowym, żeby zobaczyć jak Twój kot zacznie węszyć i wyjadać z zabawek ich zawartość. Pamiętaj, żeby suchą karmę doliczyć do dziennego zapotrzebowania kalorycznego swojego kota.

Podsumowując

Karma sucha dobrej jakości może stanowić fajny dodatek czy urozmaicenie kociej diety. Możesz ją wykorzystać w bardziej kreatywny sposób i zapełnić nią zabawki do węszenia dla swojego kota.



Paulina Andrzejewska
Behawiorystka psów i kotów, trenerka psów. Pomagam opiekunom zwierząt dogadać ze sobą psy i koty w jednym domu. Edukuję na łamach magazynów branżowych oraz portalach internetowych.

    Podobne artykuły