ZachowanieAkcesoria

O drapakach bez tajemnic!

W kocim świecie istotną rolę odgrywa odpowiedni podział przestrzeni – błędy w jej organizacji mogą mieć istotny wpływ na zachowanie kota, a czasem nawet być przyczyną zaburzeń behawioralnych. Warto więc poświęcić chwilę refleksji umiejscowieniu nowego drapaka dla naszego mruczka.

fot. A. Flisik

Gdzie postawić drapak?

Wybór miejsca i powierzchni do drapania jest uzależniony od celu, jaki chce osiągnąć kot. Czy chce pozostawić ślad zapachowy i wizualny? A może zależy mu na pielęgnacji pazurów? 

Miejsca wybierane przez kota do drapania mają ścisły związek z kocimi ciągami komunikacyjnymi. Najczęściej mruczki drapią w miejscach wzdłuż regularnie uczęszczanych tras, by zaznaczyć swoją obecność. Dlatego to właśnie tam powinien stanąć drapak, aby chętnie z niego korzystały. Dobrze sprawdzają się miejsca w pobliżu drzwi i okien – tam, z uwagi na pojawiające się nowe zapachy, kot czuje się najbardziej zagrożony i stara się regularnie pozostawiać swoje ślady. Często mruczki po przebudzeniu lubią rozkosznie rozciągać się na drapaku – dlatego warto ustawić go w pobliżu ulubionych miejsc wypoczynku.

Zdarza się, że ze względu na złe ulokowanie drapaka, kot może z niego w ogóle nie korzystać – a jeśli wcześniej zdarzało się, że drapał inne przedmioty, może powrócić do dawnych nawyków. W tej kwestii najważniejsze są preferencje i potrzeby kota – nasz zmysł dekoratorski musi zejść na dalszy plan.

Koty, które regularnie kontrolują swój stan posiadania, odczuwają duży dyskomfort, gdy nagle zaskoczy je jakaś znacząca zmiana – nawet jeśli z naszego punktu widzenia jest ona niewielka. Oczywiście konkretna reakcja będzie indywidualna, zależna od charakteru danego osobnika. Mimo wszystko, w przypadku zmian w przestrzeni oraz wzbogacania jej o nowe elementy, powinniśmy szanować kocie prawo do wyrażania własnego zdania. Wszelkie modyfikacje powinny być wprowadzane powoli. Jeśli kupujemy nowy fotel i chcemy, aby stanął on tam, gdzie dotychczas stał drapak – przestawiajmy wszystko stopniowo. Jeśli natomiast kot drapie domowe meble, warto postawić drapak w ich bezpośredniej bliskości, a następnie krok po kroku przestawiać go w wybrane wcześniej miejsce.

Jaki drapak wybrać?

Potrzeba drapania dotyczy każdego kota, dlatego kluczowe jest, aby w naszym domu znalazły się drapaki, z których mruczki będą chętnie korzystały, zaspokajając naturalne instynkty. Drapak powinien być pokryty odpowiednim materiałem, umożliwiającym kotu strzępienie. Najczęściej jest to wykładzina dywanowa lub luźno utkany materiał, taki jak juta czy sizal. Szczególne zainteresowanie kotów budzą wystające narożniki mebli, łóżek. Chcąc chronić te miejsca przed pazurami, możemy zabezpieczyć je specjalnymi matami lub ustawić drapak w ich pobliżu.

Koty drapią trzy rodzaje powierzchni: pionowe, poziome i skośne (pochyłe). W idealnych warunkach powinniśmy zapewnić wszystkie trzy typy drapaków, rozlokowane w różnych miejscach domu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe – wtedy warto obserwować mruczka i dobrać taki drapak, który najbardziej odpowiada jego potrzebom. Pamiętajmy też, aby nie dopuszczać do rywalizacji o zasoby w domach, w których mieszka więcej niż jeden kot – wszystkie zwierzęta powinny mieć zapewniony swobodny dostęp do pokarmu, wody, kuwety, a także drapaków!

Jak zachęcić kota do drapaka? 

Jedną z bardziej skutecznych metod, aby zachęcić kota do ostrzenia pazurków, jest natarcie drapaka kocimiętką – należy jednak pamiętać, że nie działa ona na wszystkie koty. Uatrakcyjnić drapak można również przyczepiając do niego zabawki na sznurkach. Każde oczekiwane przez nas zachowanie (w postaci drapania wyznaczonej powierzchni) warto nagrodzić smakołykiem czy głaskaniem. 

Pozwólmy kotom drapać!

Pamiętajmy, że drapanie jest naturalnym zachowaniem wpisanym w kocią naturę, dlatego nigdy nie wolno za nie karać. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie kotu odpowiedniej powierzchni do realizacji potrzeby drapania. Wciąż często słyszę opinię, że kot drapie (niszcząc przy tym meble i inne przedmioty), bo jest złośliwy. To nie ma nic wspólnego z prawdą!

Dążenie do zrozumienia naszych pupili powinno być nie tylko interesującym zajęciem, ale także wyrazem zaangażowania, aby domowemu zwierzakowi żyło się jak najlepiej. Znajomość jego potrzeb i naturalnego zachowania sprawi, że zapewnimy kotom satysfakcjonujące i szczęśliwe życie pod wspólnym dachem.

Cechy dobrego drapaka

  • Stabilny – musi być na tyle mocny, aby nie przewrócił się ani nie chwiał podczas drapania, stanowiąc prawdziwe oparcie dla napiętych mięśni. Niestabilny drapak może łatwo kota zniechęcić, a wtedy poszuka on sobie innego, bardziej odpowiedniego miejsca do realizacji tego zachowania. Solidna konstrukcja to podstawa!
  • Odpowiednio wysoki – drapak powinien być na tyle wysoki, aby kot mógł się wyprostować do swoich pełnych rozmiarów (koty ostrzą pazury na stojąco).
  • Dostępny – nawet najlepszy drapak nie będzie atrakcyjny, jeżeli postawimy go w nieodpowiednim miejscu. Najczęściej mamy tendencję do ustawiania drapaków, szczególnie popularnych “kocich drzewek”, w rogach pomieszczeń. Taka lokalizacja okazuje się zazwyczaj nieatrakcyjna. Jeżeli jednak drapak musi już stać w rogu pomieszczenia, należy zapewnić kotu łatwy do niego dostęp. 
  • Odpowiedni materiał – pionowa bądź pozioma powierzchnia drapaka musi być pokryta odpowiednim materiałem lub sznurem, tak aby zwierzak mógł się w pełni wyciągnąć i zahaczyć pazurami. Z reguły koty preferują naturalne tworzywa i takie drapaki są dla nich atrakcyjniejsze.


Patrycja Zawadzka
Behawiorystka zwierząt, specjalizująca się w terapii kotów, certyfikowany petsitter i psycholog zwierząt. Ukończyła Studium Psychologii Zwierząt w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Zachowania się Zwierząt i Ludzi. Pomysłodawczyni i założycielka w 100% polskiej marki z artykułami dla kotów i kociarzy THE MISS CAT. Angażuje się w pomoc kotom bezdomnym i potrzebującym, również jako dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch adoptowanych kocic: Cleo - ze Schroniska na Paluchu i Kizzy - z warszawskiej lecznicy.

Podobne artykuły