Nasz RAPORT: Co wiemy o higienie jamy ustnej kotów?
81,1% naszych czytelników deklaruje, że dba o stan jamy ustnej swoich kotów! Jednak aż 56% z nich nie stosuje żadnych preparatów do pielęgnacji zębów!
Większość ankietowanych jako jedyny sposób profilaktyki chorób jamy ustnej swoich pupili podaje dobór odpowiedniej diety. Niestety, zazwyczaj to nie wystarczy!
Co na ten temat mówi nasz Ekspert?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Niestety nie ma skuteczniejszej metody od tak zwanej higieny aktywnej, czyli po prostu mycie zębów, która stanowi najlepsza formę zapobiegania zapaleniu dziąseł i rozwojowi choroby przyzębia. Schorzenia te są jednymi z najczęstszych kocich stomatologicznych przypadłości. Codzienne mycie zębów przynosi najlepsze efekty i dlatego warto o tym pomyśleć, kiedy nasz kot jest jeszcze młody, a my możemy z nim wypracować pewne schematy. Dobór diety nie będzie miał dla stanu zębów większego znaczenia, jeżeli opiekun będzie regularnie czyścił kotu zęby. Higiena pasywna może stanowić jedynie uzupełnienie higieny aktywnej, ale sama nigdy nie przyniesie spektakularnych efektów.
Emilia Klim stomatolog zwierzęcy
Co wiemy o higienie jamy ustnej kotów?
Przeprowadziliśmy ankietę* na temat higieny jamy ustnej kotów wśród naszych czytelników. Wszystkim Wam serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas!
Na początek prezentujemy garść podstawowych informacji:
- 97,3% osób biorących udział w naszej ankiecie to kobiety
- Ankietę wypełniały głównie osoby w wieku: 24 – 30 lat (40%) oraz 31 – 40 lat (30%).
- W nasze badanie zaangażowali się w większości mieszkańcy dużych (43,2%), średnich i mniejszych miast Polski. Mieszkańcy wsi stanowili 8,9%.
- 61,8% ankietowanych posiada wykształcenie wyższe
- 81% jest aktywnych zawodowo.
- Nasi czytelnicy są zazwyczaj opiekunami jednego (39,6%), dwóch (36,9%) i trzech kotów (10,1%). Koty rasowe stanowią 34,2% wśród tych czworonogów.
Za pośrednictwem ankiety dostarczyliście nam wielu pozytywnych informacji!
- Aż 81,1% z Was deklaruje, że dba o higienę jamy ustnej zębów swoich pupili – to fantastyczna wiadomość!
- 76,5% Waszych kotów przechodzi regularne przeglądy stomatologiczne u lekarza weterynarii – cieszymy się, że większość naszych Czytelników wie, jak ważne są regularne badania.
Okazuje się jednak, że problemy stomatologiczne pozostają częstą dolegliwością Waszych kotów.
- 51,4% ankietowanych twierdzi, że ich zwierzęta nie mają żadnych problemów stomatologicznych – niemal połowa kotów boryka się więc z różnorakimi problemami jamy ustnej! Warto o tym pamiętać, poświęcając na co dzień szczególną uwagę zębom Waszych mruczków.
- Wśród najczęściej zauważanych problemów stomatologicznych pojawiają się takie przypadłości jak: przykry zapach z pyszczka, kamień nazębny oraz zapalenie dziąseł.
Dowiedzieliśmy się, że przyczyną i motywacją do dbania o stan kocich zębów są dla Was profilaktyka oraz zalecenia lekarza weterynarii.
W jaki sposób nasi czytelnicy starają się zapobiegać problemom stomatologicznym?
- 73,3% – najpopularniejszym sposobem dbania o dobry stan jamy ustnej kotów jest konstruowanie odpowiedniej diety. Dieta jest ważnym czynnikiem wpływającym na ogólną kondycję zwierzęcia. Warto jednak pamiętać, że sam dobór pokarmu najczęściej nie wystarczy.
- 44% – jedynie tylu ankietowanych, deklarujących dbanie o stan jamy ustnej swoich kotów, decyduje się na użycie preparatów stomatologicznych!
Według lekarzy weterynarii, to właśnie wsparcie specjalistycznych preparatów stomatologicznych pozwala na najskuteczniejszą profilaktykę chorób jamy ustnej!
Jakie środki najchętniej wybierają nasi czytelnicy?
- 32,1% – żele to najczęściej wybierany rodzaj preparatów
- 21,4% – suplementy podawane do pożywienia
- 19,3% – pasty
- 18,6% – nasączane waciki
Co skłania kociarzy do wyboru konkretnego produktu?
- 54,9% – opinie lekarzy weterynarii
- 50,4% – skład
- 47,8% – opinie w Internecie
- 22,7% – tolerowanie ich przez zwierzę
Zakupu preparatów najczęściej dokonujemy w internetowych sklepach zoologicznych (35,2%). Dużą popularnością cieszą się również zakupy w lecznicach weterynaryjnych (16,9%) oraz sklepy zoologiczne stacjonarne (7%).
Jesteście ciekawi, którzy producenci preparatów do higieny zębów cieszą się największym uznaniem naszych czytelników?
- 64,8% – firma Vetfood niekwestionowanie zdobyła Wasze serca!
- 19,8% – drugie miejsce ex aequo zdybyły firmy Beaphar, Scanvet oraz Vetexpert
- 9,9% – na trzecim miejscu znajduje się firma Dr Seidel
Wiedza o higienie jamy ustnej kotów stale rośnie. W ciągu ostatnich lat preparaty pomocne w walce z najpopularniejszymi kocimi przypadłościami cieszą się coraz większą popularnością.
Niestety, wiele osób wciąż nie ma świadomości, jak ważna jest higiena jamy ustnej w dbaniu o ogólny stan zdrowia ukochanego zwierzęcia.
Pamiętajmy, że profilaktyka to najlepsze co możemy zrobić dla naszych zwierząt. Tylko regularne kontrole w gabinecie lekarza weterynarii i konsekwentne używanie odpowiednich preparatów, zaowocują zdrowymi zębami i dobrym samopoczuciem naszych kotów!
Notka od zwycięzcy:
„Zaniedbanie higieny jamy ustnej zwierzęcia może pogorszyć ogólny stan zdrowia naszego pupila. Nieodzownym elementem pielęgnacji czworonoga powinna być zatem kontrola stanu uzębienia. Ślina, połączone białka, bakterie i cząstki pokarmu tworzą płytkę nazębną, która jeżeli nie zostanie usunięta z powierzchni zębów, będzie się powiększać i finalnie mineralizować tworząc kamień. U kotów z chorobami przyzębia może dochodzić do dysfunkcji wielu narządów powodowanych przez bakterie pochodzące z płytki nazębnej, a rozprowadzane po organizmie za pośrednictwem układu krążenia. Właściwa higiena jamy ustnej jest więc istotna dla utrzymania dobrej kondycji całego organizmu. Linia stomatologiczna marki Vetfood to kompleksowa oferta produktów do higieny jamy ustnej u zwierząt. W zależności od indywidualnych potrzeb naszego pupila obejmuje ona zarówno produkty do mechanicznego ścierania płytki nazębnej (żele, ściereczki) jak również preparaty, które mogą zostać dodane do wody bądź karmy zwierzęcia.
Warto podkreślić, iż produkty do higieny jamy ustnej z serii MAXI/Guard uzyskały rekomendację Sekcji Stomatologicznej PSLWMZ i ich skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych.”
*Ankieta przeprowadzona wśród czytelników Magazynu Trzy Koty w 2019 roku.