Akcesoria

Jak zachęcić kota do drapaka?

Drapanie to dla kota naturalna potrzeba. Jeśli nie przygotujemy odpowiedniej przestrzeni z miejscem do drapania dla naszego mruczka, to niestety mogą na tym ucierpieć niektóre meble, czy dywany.

Fot. notokoty

Właściwy wybór drapaka to już połowa sukcesu

Na co więc zwrócić uwagę kupując drapak?

  • Drapak stojący lub wiszący powinien być przede wszystkim stabilny. Chwiejący się drapak może zniechęcić kota do korzystania z nowego mebla.
  • Przestrzeń do drapania powinna być odpowiednio duża.
  • Drapak powinien być dobrany do potrzeb mruczka. Jeśli kot lubi drapać dywany, to warto postawić na drapak poziomy, np.kartonowy. Jeśli natomiast cierpią nasze fotele czy kanapa, to można się zastanowić nad drapakiem pionowym, np.sizalowym. Najlepiej mieć w domu kilka różnych drapaków i pozostawić wybór samemu zainteresowanemu.

Kiedy kot nie chce drapać

Co jednak, kiedy nasz kot nie chce drapać nowego, błyszczącego i pachnącego nowością drapaka? Jest na to kilka sposobów…

Fot. notokoty

Kocimiętka i/lub waleriana

Jeśli Twój kot jest podatny na różnego rodzaju kocie zioła, warto nimi posypać drapak. Kot początkowo może ocierać się pyszczkiem o drapak, lub zlizywać zioła, ale jest duża szansa, że po chwili mruczek załapie o co chodzi i pazurki pójdą w ruch.

Przysmaki

Jeśli kot jest łasuchem, warto zastosować trik z przysmakami. Ulubione przysmaki mruczka można położyć bezpośrednio na drapaku poziomym, lub na samym szczycie drapaka pionowego. Prędzej lub później powierzchnia do drapania powinna zainteresować naszego pupila.

Zabawy z wędką

Większość kotów chętnie poluje na wędkę, więc warto wykorzystać ten sposób, by zachęcić kota do drapania drapaka w trakcie zabawy. Wędkę przesuwamy po drapaku, aż kot zorientuje się do czego służy powierzchnia do drapania.

Fot. notokoty

Przestawienie drapaka w inne miejsce

Czasem problemem nie jest sam drapak, a miejsce, w którym stoi. Na początek warto postawić drapak, w miejscu, w którym kot dotychczas lubił drapać, czyli np.koło odrapanego fotela lub sofy. Jeśli widzimy, że dane miejsce się nie sprawdza, warto eksperymentować i w miarę możliwości stawiać drapak w różnych miejscach w domu.

Można też zastosować wszystkie sposoby naraz–wtedy oczywiście szansa na sukces jest jeszcze większa. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze uda się osiągnąć sukces przy pierwszej próbie. Czasem będziemy potrzebować kilka dni, lub nawet kilka tygodni treningów. Może być też tak, że kot zupełnie nie będzie zainteresowany drapakiem i nic na to nie poradzimy. W takiej sytuacji warto poszukać innych rodzajów drapaków–może któryś przypasuje naszemu paniczowi.



Paulina Janik - Kwasiżur
Cześć! Nazywam się Paulina i jestem niepoprawną kociarą. Blog o kotach prowadzę przy pomocy mojego męża i naszych dwóch cudownych kotów – Gosi i Piotrusia. Zawodowo zajmuję się fotografowaniem, więc połączenie dwóch pasji: fotografowania i kotów, przyszło mi naturalnie. Na blogu dzielę się kociokadrami i doświadczeniami, a we wszystkim towarzyszą mi nasze adopciaki. Gosia – charakterna kotka o nietuzinkowym umaszczeniu, lubiąca aportować kulki z papieru i wskakiwać domownikom (a czasem i gościom) na plecy…;) I Piotruś – wygadany kocurek z hipnotyzującym spojrzeniem żółtych oczu, którego główne hobby to… jedzenie.

Podobne artykuły