Karmy dla kotów z otyłością
Otyłość to poważna choroba, która coraz częściej dotyka domowe zwierzęta. Narażone są na nią w szczególności koty niewychodzące i sterylizowane.
Otyłość to przewlekła choroba, polegająca na nadmiernym rozwoju tkanki tłuszczowej w organizmie i zwiększeniu masy ciała. Występuje, gdy dieta zwierzęcia cechuje się dodatnim bilansem energetycznym, czyli dostarcza zbyt dużo kalorii w stosunku do wydatkowanej energii. Koty otyłe narażone są na poważne problemy zdrowotne, mogące doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci zwierzęcia. Nadmiarowe kilogramy oddziałują negatywnie na stawy i kości, układ trawienny i wiele organów wewnętrznych. Mogą także sprzyjać rozwojowi cukrzycy, powstawaniem problemów z układem moczowym i stłuszczeniu wątroby. Choroba ta występuje zazwyczaj u kotów w średnim wieku, szczególnie kastrowanych i niewychodzących, u których występują ograniczona aktywność i zmiany w metabolizmie.
Przyczyny otyłości
Do najczęstszych przyczyn nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej należy brak równowagi między spożywanymi i wykorzystywanymi kaloriami, dostarczanymi w codziennej diecie. Taka sytuacja może być skutkiem braku wystarczającej ilości ruchu, spowodowanej podeszłym wiekiem kota lub niewystarczającą ilością zabawy dostarczanej przez opiekuna. Otyłość bywa także często wywołana zmianami w metabolizmie spowodowanymi kastracją, które nie zostały uwzględnione podczas dawkowania pokarmu. Podawanie kotu zbyt dużej ilości przysmaków lub dokarmianie go poza posiłkami, również przyczynia się do nadmiernego otłuszczenia. Otyłość może być także objawem innych poważnych chorób, do których zalicza się między innymi niedoczynność tarczycy czy chorobę Cushinga.
Jak walczyć z otyłością u kota?
Celem leczenia otyłości u kotów domowych jest zarówno utrata wagi, jak i jej późniejsze utrzymanie na prawidłowym poziomie. Polega to przede wszystkim na zredukowaniu ilości kalorii spożywanych przez kota i zwiększeniu jego aktywności. Należy jednak pamiętać, że odchudzanie kota musi przebiegać stopniowo – nagła utrata masy czy głodzenie zwierzęcia może skutkować poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi.
Praktyczne wskazówki
- dokładnie odmierzaj ilość karmy, nie syp „na oko”!
- dzienną porcję podziel na 3 lub 4 mniejsze posiłki
- karm kota o ustalonych porach
- nie dokarmiaj przysmakami ani jedzeniem ze swojego talerza
- korzystaj z zabawek interaktywnych, by skłonić kota do aktywności
Karma dla kota z otyłością
Wielu producentów karm dla zwierząt oferuje produkty przeznaczone dla kotów otyłych, charakteryzujące się obniżoną kalorycznością. Na ich etykiecie można znaleźć takie określenia jak „light”, „weight control” czy „weight management”. Również karmy stworzone dla kotów sterylizowanych („sterilised”) i niewychodzących („indoor”) mają często zmniejszoną energetyczność. Przy wyborze karmy dla otyłego kota należy jednak zwrócić uwagę także na jej skład i analizę.
Ogromna część karm odchudzających dla kotów charakteryzuje się obniżoną zawartością tłuszczu. W ich miejsce dodawane są często węglowodany, których zbyt wysoka zawartość w diecie może w niektórych przypadkach powodować efekt odwrotny niż przez nas oczekiwany.
Nadmierna ilość cukrów w pokarmie negatywnie oddziałuje na na metabolizm kotów i może prowadzić do otłuszczenia wątroby oraz uczucia głodu wywołanego przez niedobór innych składników pokarmowych. Koty karmione tego typu karmami narażone są więc na dalsze tycie, utratę masy mięśniowej i matowienie okrywy włosowej.
Kolejnym błędem jest wybór karmy o nadmiernie podwyższonej zawartości błonnika (włókna pokarmowego), które używane jest w tego typu produktach do wypełnienia żołądka kota i zmniejszenia uczucia głodu. Te niestrawne i pozbawione wartości odżywczych węglowodany, podawane kotu w dużych ilościach, mogą zaburzyć wchłanianie niezbędnych składników pokarmowych, co może sprzyjać nadmiernemu rozrostowi flory bakteryjnej w jelitach. Istnieje także ryzyko, że zbyt duża podaż błonnika spowoduje nadmierne zagęszczenie moczu, co w przypadku kotów żywionych suchą karmą może być zgubne.
Znacznie lepszym wyborem będą karmy, w których obniżona zawartość tłuszczu połączona jest ze zwiększoną ilością białka – nawet do 50% suchej masy. Takie karmy zapobiegają utracie masy mięśniowej i zapewniają ich prawidłowe funkcjonowanie. To właśnie mięśnie i ich praca zużywają najwięcej kalorii dostarczanych do organizmu. Połączenie tego typu diety z podwyższoną aktywnością będzie więc najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem na zredukowanie wagi zwierzęcia.
Kolejnym sposobem na redukcję masy ciała kota jest częstsze podawanie mu karmy mokrej. Dzięki wysokiej zawartości wody w takich karmach, mają one o wiele większą objętość niż karmy suche, przy równoczesnej zmniejszonej gęstości kalorycznej. Zawierają one także znacznie mniej węglowodanów, a dodatkowo, wpływają pozytywnie na stan nerek zwierzęcia.