Wyprawka dla kota –to musisz mieć
Kiedy w naszym domu pojawia się pierwszy kot, ważne jest zadbanie o jego wszystkie potrzeby. Przygotowując wyprawkę dla kota można kupić albo za dużo, albo za mało, albo… w sam raz! Co trzeba mieć, co może poczekać, a bez czego można się obejść? Już podpowiadamy!
KUWETA DLA KOTA
Koty bardzo szybko uczą się czystości. Jak im pokażemy, gdzie mają załatwiać swoje potrzeby, to ekspresowo załapią gdzie jest ich toaleta. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im spokojnego miejsca, w którym postawimy kuwetę. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kuwet. Koty najchętniej korzystają z kuwet odkrytych, aczkolwiek kuwety kryte też mają swoje plusy i często prezentują się bardziej estetycznie od kuwet odkrytych.
Mając małego kociaka możemy na początku zainwestować w małe, plastikowe pudełeczko z niskimi bokami, żeby kocię nie miało problemu z dostaniem się do środka. Dla dorosłych kotów najlepiej sprawdzą się większe kuwety, odpowiednio dopasowane do wielkości naszego mruczka – kot w kuwecie musi mieć swobodę ruchów. Jeśli dla dorosłego kota wybierzecie kuwetę odkrytą, zwróćcie uwagę na boki kuwety –wysokie boki ograniczą wysypywanie się żwirku.
Przy krytych kuwetach należy zwrócić uwagę na ich wielkość, a także wielkość samego wejścia do kuwety. Czy drzwiczki się nie zacinają, czy nie przycinają kotu łapki lub ogonka? To bardzo ważne! Kot, który ma mało komfortową kuwetę może się do niej zniechęcić i zacząć posikiwać poza nią.
Na kuwecie nie warto oszczędzać. Do kuwet często dołączone są łopatki do wybierania żwirku. Jeśli jednak w wybranej kuwecie nie ma dołączonej łopatki, warto kupić ją osobno. Jest to niezastąpiona rzecz w trakcie codziennych porządków.
Wszystko co musisz wiedzieć o… kuwetach i żwirku
Niezbędnik każdego kociarza. Jaką kuwetę wybrać? Jak zaplanować przestrzeń w mieszkaniu, na co zwrócić uwagę i jak dobrać odpowiedni żwirek? Poznaj z Nami odpowiedzi na najważniejsze pytania
ŻWIREK DLA KOTA
Skoro już jesteśmy przy kuwetach, to nie możemy zapomnieć o jej wypełnieniu –żwirku dla kota. Najbardziej naturalnym dla kota podłożem jest piasek, ale piasku do kuwet lepiej nie sypać. Warto natomiast wybrać inne delikatne podłoże takie jak drobny żwirek bentonitowy. Na rynku dostępne są także naturalne żwirku kukurydziane, drewniane i tofu oraz żwirki silikonowe. Wybierając żwirek dla kota należy się kierować przede wszystkim jego potrzebami i upodobaniami.
MISECZKI DLA KOTA
Kupując miseczki dla kota warto zwrócić uwagę na to, czy są one praktyczne i wygodne w użytkowaniu przez naszego mruczka. Powinny mieć niskie boki, żeby nie drażniły wibrysów (wąsów) kota. Dobrze sprawdzają się też najzwyklejsze, ceramiczne talerzyki.
Wybierając miseczki dla kota ogólnie warto postawić na ceramikę zamiast plastiku. Ceramiczne miseczki łatwiej umyjemy, nie gromadzą się w nich bakterie i nie powodują kociego trądziku. Niestety, niektóre plastikowe miseczki mogą u kotów przyczynić się do powstania właśnie kociego trądziku.
Równie ważna jest oczywiście miseczka na wodę. Tu także dobrze jest postawić na ceramiczną, w miarę szeroką miseczkę. Należy również dbać o regularną wymianę wody w miseczce.
KARMA DLA KOTA
Bardzo istotną kwestią jest oczywiście karma dla kota. Koty powinny jeść wyłącznie karmę przeznaczoną dla nich. Nie wolno karmić kotów jedzeniem dla ludzi, gdyż grozi to poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli nie wiemy jakie smaki lubi nasz nowy, mruczący członek rodziny dobrze jest kupić na początek mniejsze opakowania karmy w różnych smakach. Nie należy się jednak spieszyć z miksowaniem smaków, żeby koci żołądek miał czas przyzwyczaić się do jednego rodzaju pożywienia. Jeśli nabywamy kota z hodowli, należy powoli wprowadzać nową karmę, początkowo podając tę samą karmę, którą kociak miał w hodowli.
Jeśli kot został adoptowany lub przygarnięty, to nie zawsze wiadomo co jadł wcześniej. Nowy rodzaj pożywienia może doprowadzić do małych rewolucji żołądkowych, czy bardziej wyczuwalnych zapachów z kuwety–nie należy się tym zrażać. Podając kotu karmę wysokiej jakości mamy pewność, że kot je zdrowo, co pozytywnie wpływa na zapach kocich odchodów.
A co z drapakiem, legowiskiem, kocimi półkami, zabawkami, czy suplementami?
Wszystko to oczywiście jest bardzo ważne, ale z niektórymi rzeczami warto poczekać. Drapak/drapak i warto mieć. Kartonowe, sizalowe, drewniane. Drapaki pomagają zaspokoić potrzebę drapania i pozwalają (choć częściowo) ocalić nasze meble.
Z zabawkami na początku nie trzeba przesadzać. Wystarczy wędka i kulka z papieru. Gwarantuję, że z czasem kolekcja kocich zabawek samoistnie się powiększy.
Suplementy, legowisko, kocie półeczki, szelki dla kota, namioty, budki… nie są niezbędne. Pomijając suplementy, które mogą okazać się niezbędne, jeśli kot ich potrzebuje, jednak są to przypadki, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii. Grunt to nie dać się zwariować, bo koci dom prędzej czy później stanie się jeszcze bardziej koci. Nawet nie zauważycie kiedy…:)