Żywienie

Karmy z owocami morza

Czym są owoce morza i jakie wartości odżywcze posiadają? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu karmy z owocami morza? Na te pytania odpowiedzą nasze ekspertki!

Kierując się wiedzą zaczerpniętą bezpośrednio z kultury masowej, dziecięcych ilustracji, filmów a nawet rymowanek, w zbiorowej ludzkiej świadomości powstała kreacja kota – pescetarianina.  Ryba, a znacznie częściej oskubane z mięsa rybie ości od niepamiętnych czasów towarzyszyły Sylwestrom, Garfieldom, Klakierom i innym celebrytom kociego świata jako niekwestionowany artefakt. Niewielu autorów było w stanie wyobrazić sobie swych bohaterów zajadających krewetkę lub kalmara, a jednak w teraźniejszości owoce morza stały się jednym z najbardziej popularnych smaków dla kocich domowników. Przez łatwiejszy dostęp i pozyskanie owoców morza, stają się one coraz bardziej popularne w żywieniu ludzi, co sprzyja również ich zastosowaniu w żywieniu zwierząt domowych, zwłaszcza kotów.

Czym są owoce morza i jakie wartości odżywcze posiadają?

Termin ten obejmuje organizmy morskie takie jak skorupiaki i mięczaki. Najczęściej używanymi komponentami do produkcji karm dla kotów są krewetki, małże, raki oraz kraby. Cechują się lekkostrawnością oraz białkiem o wysokiej wartości biologicznej. Są one źródłem wielu cennych mikro- i makroelementów. Zawierają selen, który bierze udział w reakcjach detoksykacji substancji szkodliwych. Są również cennym źródłem witamin z grupy B, takich jak B12, B6 oraz niacyny. Stanowią one również źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Rozmaitość smaków owoców morza dotyczy głównie karm wilgotnych. Kawałki w sosie, w galaretce, filety z owocami morza czy zmielone mięso w puszkach to tylko niektóre z możliwości dostępnych na rynku pet food. Wśród karm suchych karmy z owocami morza lub z samych owoców morza stanowią niewielki procent rynku.

fot. A.Flisik

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu karmy z owocami morza? 

1. RODZAJ PRODUKTU 

Podczas zakupu karmy zawierającej owoce morza zwróć uwagę, czy kupujesz karmę pełnoporcjową. Część produktów dostępnych w sklepach zoologicznych zawierających w swoim składzie nawet całe krewetki to karmy uzupełniające. Nie mogą one stanowić podstawy diety kota, mogą jedynie służyć jako dodatek do karmy albo przysmak między posiłkami. Długotrwałe stosowanie produktów uzupełniających jako podstawę diety może powodować niedobory, a w konsekwencji prowadzić do szeregu chorób.

2.SKŁAD SUROWCOWY 

Po pierwsze warto zwracać uwagę na ilość owoców morza w produkcie. Czy stanowią one jedyne źródło białka pochodzenia zwierzęcego w karmie, czy ujęte są jako dodatek. Biorąc pod uwagę sytuację rynkową w Polsce najczęstszym spotykanym połączeniem stanowią karmy wilgotne, w których podstawę stanowią ryby, a owoce morza stosowane są jako kilkuprocentowy dodatek. Najczęstszym połączeniem smakowym jest tuńczyk i krewetki. Karmy zawierające ryby i owoce morza jako jedyne źródło białka pochodzenia zwierzęcego mogą stanowić dobre rozwiązania dla kocich alergików.  Innymi popularnymi produktami pochodzenia zwierzęcego w tego typu karmach są wołowina, kurczak oraz indyk. Owoce morza w karmach wilgotnych najczęściej stanowią kilkuprocentową zawartość składu surowcowego.



Maria Milczarek & Aleksandra Prochocka
Specjalistki od spraw żywienia.

    Podobne artykuły