Życie z kotemŻywienie

Jak urozmaicić kocie posiłki?

Niektóre koty to prawdziwe niejadki. Ich opiekunowie stają na rzęsach, żeby zjadły jakąkolwiek przyzwoitą ilość posiłku. Na rynku w ofercie mamy zarówno karmy mokre, suche, jak i liofilizowane, a nawet surowe mięso dla kota. Niezależnie od tego czym karmisz kota mamy dla ciebie sposoby na urozmaicenie kociej diety.

Fot. freepik

Forma podania posiłku

Pierwszym rozwiązaniem na zachęcenie kota posiłkami to forma ich podania. Koty to drapieżniki, które w naturalnych warunkach muszą same zdobywać pożywienie. W takim wypadku karmienie kota z miski prosto pod nosek jest zaprzeczeniem ich natury.

Urozmaicenie kocich posiłków zacznij od formy ich podania! Mokra karma dla kota może być podana na macie do lizania. Dzięki temu kocie kubki smakowe poprzez lizanie pobudza się bardziej i posiłek będzie bardziej smakował. Sucha karma może być wykorzystana do różnych zabawek węchowych – węszenie zaktywizuje koci nos i postawi przed nim wyzwanie, jakim jest zdobycie posiłku.

Dieta BARF dla kotów oparta jest na surowym mięsie. Taki rodzaj posiłku kot może jeść np. z misek spowalniających lub innych zabawek interaktywnych. Spowolnienie procesu jedzenia sprawdzi się świetnie u kotów, które jedzą zbyt łapczywie. Większość kotów świetnie sobie radzi z tego typu zabawkami.

Różnorodność karmy

Fot. Freepik

Możesz zaproponować kotu karmę w postaci pasztetu, gotowe karmy dla kota w puszce, czy wybrać system mieszanego żywienia. Jednak dobrze jest od czasu do czasu zmienić smak karmy lub jej konsystencję. Karmienie wyłącznie suchą lub mokrą karmą może się w pewnym momencie znudzić naszych mruczkom i zaczną być wybredne.

Posiłkami zrobionymi samodzielnie również możesz pomóc swojemu kotu, jeśli nie chce jeść gotowych karm. Jednak pamiętaj, że taki rodzaj żywienia nie może opierać się na przypadkowych składnikach. Resztki ze stołu nie będą dla nich zdrowe. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z kocim dietetykiem, który pomoże ci w ułożeniu planu żywienia kotów.

Zbilansowana dieta kota

Karmienie kotów wysokomięsną karmą to podstawa ich żywienia. Urozmaicić kocią dietę można dodając do takiej formy żywienia np. liofilizowane przysmaki, czy kawałki surowego mięsa. Jednak kocie żywienie powinno się opierać na mokrej karmie.

Oprócz produktów w diecie ważne są również kocie rytuały żywieniowe. Zasady karmienia powinny być ustalone z góry, tak aby każdy z domowników się z nimi zapoznał. Porcje karmy powinny być małe, ale częste – nawet 5 razy na dobę.

Warto karmić kota dorosłego w tych samych miejscach – dzięki temu będzie czuł się bardziej bezpiecznie, bo koty uwielbiają rutyny!

Trzeba pamiętać, że w naturalnym środowisku koty lubią jeść samodzielnie. Dlatego jeśli w twoim domu mieszka więcej niż jeden kot, rozważ karmienie ich w osobnym miejscu.

Urozmaicenie diety kota dodatkami do karmy

Olej z łososia, żółtko jaja kurzego czy przepiórczego, to naturalne dodatki, które możesz dołączyć do kociej diety. Ważne, aby zachować odpowiednie proporcje i dawki takich dodatków. Są również gotowe buliony dla kotów, dzięki którym karma staje się jeszcze bardziej smakowita.

Kolejnym dodatkiem może być pokruszony na pyłek smakołyk, wymieszany właśnie z mokrą karmą.

Podsumowując

Kocie posiłki powinny być podane w atrakcyjny sposób, być urozmaicone ulubionymi dodatkami i odpowiednio zbilansowane. Dieta ma ogromny wpływ na zachowanie kota. Mruczek, który je dobrze – dobrze się czuje. Nie chodzi głodny, ani przejedzony. Dostarcza swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. A jak mówi stare przysłowie: “w zdrowym ciele, zdrowy duch”!



Paulina Andrzejewska
Behawiorystka psów i kotów, trenerka psów. Pomagam opiekunom zwierząt dogadać ze sobą psy i koty w jednym domu. Edukuję na łamach magazynów branżowych oraz portalach internetowych.

    Podobne artykuły