Zachowanie

10 pomysłów na kocią nudę

Kot nagle zaczął niszczyć meble? Drapać ulubioną kanapę? Intensywnie wylizuje futro? Przytył? Stał się agresywny? A może obsikuje otoczenie? Wystąpienie chociażby jednego z  tych zachowań może być oznaką, że kot się nudzi, szczególnie kiedy nie ma nas w domu długie godziny. Takich sygnałów nie można lekceważyć  – nie służą ani kotu, ani otoczeniu. Dlatego czas przełamać nudę i zapewnić kotu odpowiednią rozrywkę!

fot . Notokoty

Czy kot może się nudzić? 

Oczywiście, że tak! Własną nudę potrafimy przełamać na wiele sposobów – dzwoniąc do bliskich, oglądając kolejny odcinek ulubionego serialu, czytając książkę czy surfując w Internecie. Gdy nudzą się koty, również zaczynają szukać rozrywki na własną łapę – niestety jej forma nie zawsze jest przez nas akceptowalna. 

Dlatego w myśl przysłowia „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto zapewnić kotu odpowiednią rozrywkę i ukierunkować jego uwagę w sposób, który nam odpowiada. Możliwości na zapewnienie kotu aktywności, która zmęczy go fizycznie i psychicznie jest naprawdę bardzo dużo. Potrzeba jedynie trochę dobrych chęci i wygospodarowanie choćby chwili czasu. 

Nie tylko miło spędzony czas

Zapobieganie nudzie ma zdecydowanie więcej zalet niż tylko dostarczenie rozrywki. To także zapewnienie komfortu psychicznego i odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, które pomagają przeciwdziałać otyłości. Najczęstszymi przyczynami otyłości są przekarmianie i niedostateczna dawka ruchu. W walce z nadprogramowymi kilogramami, poza zmianami w diecie, ważną część stanowi też zwiększona aktywność fizyczna. 

SPOSOBY NA NUDĘ

Pamiętaj, że nuda w kocim świecie nie jest zjawiskiem pożądanym, a angażującą zabawę zapewniają kotu nie tylko specjalnie dedykowane zabawki. Koty w kreatywny sposób potrafią wykorzystać do zabawy wiele przedmiotów z  domowego otoczenia. Przecież wszyscy doskonale znamy zamiłowanie kotów do wszelkiego rodzaju kartonów,  pudełek czy papierowych, bądź foliowych toreb (pamiętajmy o odcinaniu uszek przed oddaniem ich kotu do zabawy!). A to nie jedyne codzienne przedmioty, które mogą sprawić kotu frajdę i spowodować, że szybko zapomni, czym jest nuda!

Jak zatem w prosty sposób walczyć z nudną zimową porą? Oto 10 pomysłów na zapewnienie kotu rozrywki z wykorzystaniem tego, co mamy w domu, albo możemy znaleźć na dworze. Do dzieła!

POMYSŁ  1  – KARTONIK PEŁEN NIESPODZIANEK

Potrzebne będą:

  • mały kartonik
  • papierowe rolki (po papierze toaletowym lub po ręcznikach papierowych)
  • smaczki lub karma

Sposób wykonania:

  1. Rolki ułóż ciasno w kartoniku tak, aby się nie przesuwały. Jeżeli masz za mało rolek, ułóż je w mniejszym kartoniku, albo przetnij na pół.  
  2. Do tak przygotowanego kartonika wsyp smaczki lub porcję karmy.

 Zabawka gotowa! Kot ma za zadaniem wyszukać i zjeść wszystkie jadalne elementy. 

POMYSŁ 2 – mini PACZUSZKA 

Potrzebne będą:

  • rolka po papierze toaletowym lub po ręcznikach kuchennych
  • kuchenny ręcznik papierowy lub papier prezentowy
  • nożyczki
  • ulubione smaczki lub karma 

Sposób wykonania:

  1. Włóż smaczki po obu brzegach rolki. 
  2. Kiedy kot poradzi sobie z tym zadaniem włóż kolejną porcję smaczków i zatkaj oba końce ręcznikiem papierowym lub papierem prezentowym ( jest sztywniejszy niż ręcznik  przez co trudniej go wyciągnąć).

Możliwe modyfikacje:

  1. Wytnij w rolce 2-3 otwory o wielkości, która pozwoli kotu wsadzić łapkę do środka. Następnie wrzuć smakołyki i zagnij oba krańce rolki do środka. Kot ma za zadanie wyciągnąć smaczki przez wycięte otwory. 
  2. Wytnij w rolce kilka niewielkich otworów tak, aby smaczki mogły przez nie wypaść. Następnie wrzuć smakołyki i zagnij oba krańce roli do środka. Jeżeli kot nigdy wcześniej nie bawił się w ten sposób tuż przed rolką umieść kilka smaczków tak, aby jedząc trącał rolkę nosem. Dzięki temu nauczy się, że poruszając rolką, może zdobyć kolejne smakołyki.  

POMYSŁ  3  – MYSZKO GDZIE JESTEŚ?

Potrzebne będą:

  • papierowe torebki na kanapki lub papierowe kubeczki
  • ulubione smaczki lub karma 

Sposób wykonania:

  1. Umieść karmę w papierowych torebkach lub pod kubeczkami.

Wskazane jest, gdy dopiero wprowadzamy tę zabawę, aby kot widział w jaki sposób i gdzie umieszczamy smakołyki, wtedy łatwiej zrozumie co musi zrobić.

POMYSŁ  4  – LOTKA 

Potrzebne będą:

  • 1 korek z butelki wina
  • 1 – 3 piórka, najlepiej o długości 5 – 8 cm 
  • małe nożyczki 

Sposób wykonania:

  1. Za pomocą nożyczek zrób mały otworek.
  2. Włóż do otworka piórka jak najgłębiej, tak aby mocno w nim tkwiły.

Piórko z powodzeniem możemy znaleźć w lesie, albo wykorzystać jakieś po zniszczonej wędce. Taka zabawka zapewne będzie dla kota nowością, a piórka dodatkowo przyciągną uwagę.

POMYSŁ  5  – ZNIKAJĄCA WĘDKA

Potrzebne będą:

  • pokrywka od kartonu lub niski karton
  • taśma klejąca
  • wędka
  • nożyczki

Sposób wykonania:

  1. Wytnij w pokrywce (kartonie) otwory, w które zmieści się kocia łapka .
  2. Wytnij z papieru krążki wielkości istniejących otworów i przyklej w miejscach gdzie są otwory, tworząc z nich jakby drzwiczki.
  3. Postaw pokrywkę zewnętrzną stroną w kierunku kota i usiądź po drugiej stronie.
  4. Szybkimi ruchami wsuwaj i wysuwaj wędkę losowo przez różne otwory. Element zaskoczenia jest w tej zabawie najbardziej ekscytujący. 

POMYSŁ  6 – ZAMIAST MATY WĘCHOWEJ

Potrzebne będą:

  • ścierka kuchenna lub kawałek innego materiału
  • ulubione smaczki lub karma 

Sposób wykonania:

  1. Rozłóż ścierkę i ułóż na niej smaczki.
  2. Zgnieć materiał dłonią w kilku miejscach tak, aby zmienić ułożenie smaczków i tym samym trochę utrudnić ich poszukiwanie.

Możliwe modyfikacje: 

  1. Jeżeli kot dobrze sobie radzi z pierwszym wariantem, możesz złożyć ścierkę na pół, po czym do środka włożyć smaczki. Następnie, podobnie jak poprzednio, zgnieć materiał w kilku miejscach.

Koty mają dobrze rozwinięty aparat węchowy. Z powodzeniem możemy proponować im zabawy węchowe. 

POMYSŁ  7 – POKAŻ KOTKU, CO JEST W ŚRODKU

Potrzebne będą:

  • puste pudełko po zapałkach
  • ulubione smaczki lub karma 

Sposób wykonania:

  1. Umieść smaczki w uchylonym pudełku tak, aby kot nie mógł ich sięgnąć pyszczkiem.
  2. Przytrzymaj pudełko tak, aby kot wyciągnął smaczek poprzez otworzenie łapką, a nie wywrócenie. W tej zabawie chcemy kota nauczyć otwierania lekko uchylonego pudełka.

Możliwe modyfikacje: 

Do tej wersji będzie potrzebny klej, kawałek kartonu i kilka pudełek po zapałkach. Wykonanie jej wymaga większego zaangażowania, ale na etapie zabawy nie wymaga naszej obecności. 

  1. Przyklej zewnętrzną część pudełka po zapałkach do kartonu. Można urozmaicić zabawę, przyklejając kilka pudełek. Rozmieszczenie jest dowolne.
  2. Umieść smaczki w pudełkach i zostaw je lekko uchylone.
  3. Zadbaj o to, aby cała zabawka nie przesuwała się zbyt mocno po powierzchni, na której ją umieścisz.

Kot może z tej wersji zabawki korzystać nawet pod naszą nieobecność. 

POMYSŁ  8 – UKRYTE SKARBY

Potrzebne będą:

  • wytłoczka po jajkach (otwierana lub płaska paleta – im większa, tym większe wyzwanie!)
  • ulubione smaczki lub karma 

Sposób wykonania:

  1. Włóż do zagłębień smaczki bądź karmę i gotowe!

Na początku warto rozmieścić jedzenie w każdym zagłębieniu. Kiedy kot rozumie o co chodzi można umieszczać smaczki w zagłębieniach losowo.

Możliwe modyfikacje: 

  1. Nakryj kilka smaczków zmiętym kawałkiem papieru.

Ta zabawa jest idealnym sposobem na zastąpienie misek z karmą.

POMYSŁ  9 – ZAJĄCZEK NA ŚCIANIE

Potrzebne będą:

  • lusterko lub inne przedmioty, od których odbija się światło
  • promienie słoneczne

Sposób wykonania:

  1. Ustaw zegarek (lusterko) tak, aby odbijało promienie słoneczne wewnątrz pomieszczenia.

Koty uwielbiają gonitwy za zajączkami, które są idealną alternatywą dla laserów. 

POMYSŁ  10 – KULA ŚNIEŻNA

Potrzebne będą:

  • śnieg
  • miska

Sposób wykonania:

  1. Robimy ze śniegu kulę i umieszczamy ją w misce.

Do przeprowadzenia tej „zabawy” potrzebny jest śnieg, warto w ten sposób urozmaicić kotu czas i dostarczyć nowych bodźców, szczególnie tym niewychodzącym. Teoretycznie nic wielkiego, ale zazwyczaj zyskuje skupienie kota choć na krótką chwilę. 

Nie lubię majsterkować!

W sytuacji, gdy brakuje Ci czasu albo po prostu majsterkowanie nie sprawia Ci przyjemności, a Twój kot wydaje się być znudzony, możesz poszukać ciekawych alternatyw w sklepach. Wybór zabawek i akcesoriów jest tak duży, że z pewnością znajdziesz dla swojego kota coś, co przypadnie mu do gustu i zajmie na dłużej.  



Patrycja Zawadzka
Behawiorystka zwierząt, specjalizująca się w terapii kotów, certyfikowany petsitter i psycholog zwierząt. Ukończyła Studium Psychologii Zwierząt w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Zachowania się Zwierząt i Ludzi. Pomysłodawczyni i założycielka w 100% polskiej marki z artykułami dla kotów i kociarzy THE MISS CAT. Angażuje się w pomoc kotom bezdomnym i potrzebującym, również jako dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch adoptowanych kocic: Cleo - ze Schroniska na Paluchu i Kizzy - z warszawskiej lecznicy.

Podobne artykuły