AkcesoriaPielęgnacja

Naturalne żwirki roślinne

Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów żwirków dla kotów. Wśród nich największą popularnością cieszą się bentonitowe, silikonowe (silikatowe) i roślinne. Te ostatnie wydają się być rozwiązaniem idealnym!

Podstawowym wyposażeniem każdego domu, w którym mieszka kot, jest kuweta wypełniona żwirkiem. Sklepowe półki aż uginają się od różnych propozycji. Coraz większą popularnością wśród właścicieli mruczków cieszą się żwirki roślinne. Postanowiliśmy się im przyjrzeć. 

A. Flisik

Czy żwirek roślinny może być zbrylający? 

Jedną z największych zalet żwirków bentonitowych jest łatwość w oczyszczaniu kuwety. Żwirek pod wpływem wilgoci zbryla się w wygodną do wyjęcia bryłkę. Wadą natomiast jest to, że nie można go utylizować w toalecie lub nie jest kompostowalny, a w opakowaniu jest bardzo ciężki. Żwirki silikonowe (silikatowe) z kolei – choć są ekonomiczne i skutecznie zatrzymują zapachy, nie wyglądają dobrze w odkrytych kuwetach. Rozwiązaniem tych i innych problemów może być żwirek roślinny. Choć może się to wydawać zaskoczeniem, żwirki roślinne to nie tylko niezbrylający drewniany pellet. Istnieje ich kilka różnych rodzajów, w tym również zbrylające!

Przyjazny środowisku

Żwirki roślinne produkowane są z surowców całkowicie odnawialnych. Producenci często obok drewna wykorzystują ziarna kukurydzy, skrobię lub słomę. Wiele spośród tych produktów po zużyciu można z powodzeniem kompostować lub (w większości przypadków) zutylizować w toalecie. Wszystkie z nich są w pełni biodegradowalne. W kwestii utylizacji kocich odchodów warto zaznajomić się z lokalnymi przepisami na temat utylizacji śmieci.

Czy naturalny jest lepszy?

Żwirki roślinne uważane są za jedne ze zdrowszych dla kotów. Koty też zazwyczaj chętnie akceptują je w kuwetach. Często są bardzo delikatne dla łapek. Ich zapach z reguły jest przyjemny, naturalny – pachną np. drewnem, choć zdarzają się również wersje perfumowane. Istnieją też takie całkowicie bezpyłowe. 

Żwirki naturalne cechują się wysoką wydajnością i bardzo dobrym pochłanianiem zapachów. Są też dość lekkie, co może ułatwić wnoszenie ciężkich zakupów z workami po schodach oraz samo sprzątanie kuwety. 

Żwirek roślinny – z czego jest produkowany?

Żwirki te występują w różnych odmianach – zarówno zbrylających, jak i niezbrylających. Najczęściej produkowane są z:

  • drewna (sosna, świerk, dąb)
  • kukurydzy i skrobi kukurydzianej
  • łuski owsa
  • słomy
  • proszku sojowego. 



Podobne artykuły