Nie rób tego swojemu kotu!
Większość z nas, zdaje sobie doskonale sprawę z tego jakie obowiązki, niesie ze sobą posiadanie kota. I chociaż bardzo staramy się dbać o naszych podopiecznych jak najlepiej, czasami zdarza się nieumyślnie coś przeoczyć. Oto kilka rzeczy, których nigdy nie powinniśmy robić swoim kotom.
Nie zaniedbuj podstawowych potrzeb
Kot to nie tylko napełnianie miski, głaskanie i zabawa wtedy, kiedy ty masz na to ochotę. To obowiązek często na nawet 20 lat! Oprócz zapewnienia zdrowej, zbilansowanej i smacznej diety dla naszego podopiecznego, równie ważne jest zatroszczenie się o odpowiednia profilaktykę i opiekę weterynaryjną. Należy też zadbać o odpowiednią ilość zabawy, miejsc do drapania oraz kryjówek do spokojnego odpoczynku.
Nie podawaj nieodpowiedniego jedzenia
Wszyscy wiemy, jak ważne jest odpowiednie żywienie naszych pupili. I chociaż żywienie to temat rzeka, kilka reguł pozostaje zawsze niezmiennych. Sporo właścicieli kotów znacząco przekarmia swoje zwierzęta. Skutkuje to otyłością i wiążącą się z nią problemami zdrowotnymi. Twój kot nie potrzebuje pustych kalorii a część z ludzkich przekąsek może być dla niego zabójcza.
ŻYWIENIEPIELĘGNACJAZDROWIE Tych produktów nie podawaj swojemu kotu!
Nasi mruczący przyjaciele chętnie asystują nam podczas gotowania lub jedzenia. Piękne i duże oczy śledzą każdy ruch i każdy brany kęs. Chciałoby podzielić się z kotem czymś pysznym, ale czy można?
Kot nie jest samotnikiem
Koty kwitną, gdy człowiek poświęca im wystarczającą ilość czasu na zabawę i pieszczoty. Zabawa z mruczkiem pozwala stworzyć pomiędzy wami relacje i umacnia ją. Dodatkowo dba o odpowiedni poziom aktywności fizycznej i dostarcza bodźców w dość nudnym domowym życiu codziennym. Stymulacja umysłowa jest niezbędna by zapobiegać nudzie, stresowi oraz problemom behawioralnym.
Nie karaj kota
Fizyczne kary, zamykanie w klatce lub krzyk mogą co najwyżej przestraszyć zwierzaka lub sprowokować do ataku i użycia zębów i pazurów. Chociaż nasze zwierzaki denerwują nas czasem i łobuzują zrzucając doniczki, postarajmy się najpierw zrozumieć ich naturę i postarać się zapobiegać szkodom w przyszłości. Jeżeli zwierzak ugryzie cię niespodziewanie postaraj się znaleźć jakiś pozytywny sposób rozwiązania sytuacji lub poproś o radę eksperta.
Respektuj granice
Brak uwagi jest tak samo zły jak zbyt wiele uwagi. Opiekun mruczka powinien rozpoznawać, kiedy kot dopomina się uwagi, a kiedy jest wręcz przeciwnie. Branie na ręce, gdy kot tego nie chce, nachalne głaskanie i łaskotanie mogą sprowokować do agresji. Warto więc reagować i respektować sygnały wysyłane przez kota, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Palenie papierosów w pobliżu
Nie od dziś wiadomo, że palenie bierne jest szkodliwe. Dlatego, jeżeli chcesz zapalić papierosa, wyjdź na zewnątrz lub pal z dala od zwierzaka. Dym oprócz oczywistej szkodliwości podczas wdychania, osadza się również na futerku zwierzaka. Podczas pielęgnacji szkodliwe pozostałości dymu pozostają zlizane i spożyte co także ma wpływ na zdrowie!
Nie wypuszczaj kota samego na podwórko
Kot domowy wychowany wśród ludzi nie odnajdzie się łatwo w innym środowisku. Może zjeść zatruty pokarm, zostać rannym lub zaatakowanym przez inne zwierzęta, lub zginąć pod kołami samochodu. Ponadto koty polujące na małe ptaszki, gady i płazy są szkodnikami polującymi dla zabawy! Nigdy nie pozwalaj na to!
„Wolny” czy domowy, czyli czy kot musi polować?
Koty towarzyszą ludziom od ponad 6500 lat, jednak dopiero niedawno zaczęły stawać się zwierzętami stricte domowymi. Ta zmiana została w dużej mierze wymuszona przez warunki środowiskowe, w których przyszło żyć współczesnemu kotu. Czy jednak taki w pełni domowy kot może być szczęśliwy? Przekonajcie się sami…