Życie z kotem

Gdzie warto pojechać z kotem?

Podróżowanie z kotem może być ogromną frajdą dla każdej ze stron. Należy jednak pamiętać, że wycieczki z mruczkiem nie są klasycznymi wycieczkami bez zwierząt. Warto więc do wyjazdu odpowiednio się przygotować i przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce. Od dopasowanego do naszych potrzeb miejsca w znacznej mierze zależy czy nasz pobyt będzie udany. Na co zwracać uwagę przy wyborze miejsc na wycieczki podpowie Wam dziś Marta Nieścierowicz, współautorka książek o podróżach z kotami takich jak: „Dokąd jadą 4 łapy –70 niezwykłych miejsc na urlop z psem i kotem”, „Trasy na 4 łapy –łódzkie”i „Trasy na4 łapy –mazowieckie”. Marta prowadzi też znany profil na Instagramie, na którym często zdradza kulisy swoich wycieczek -@zooliday.

Fot. Marta Nieścierowicz @zooliday

PORA ROKU A WYCIECZKA Z KOTEM

Wycieczki zazwyczaj kojarzą nam się z latem. Czy niskie temperatury lub gorsza pogoda wyklucza wspólne wyjścia i wyjazdy z kotem? Otóż niekoniecznie!

Z kotem można podróżować i spacerować o każdej porze roku. Wszystko zależy od dobrej organizacji i przygotowania takiego wyjazdu/spaceru oraz charakteru, przyzwyczajeń i usposobienia kota. Do zimowych spacerów na zewnątrz, kot musi być wcześniej fizycznie przygotowywany – należy odpowiednio pielęgnować kocie łapki, zwiększyć wartość kaloryczną posiłków, skrócić czas kocich spacerów do niezbędnego minimum oraz regularnie wyczesywać kocie futerko.

Fot. Marta Nieścierowicz @zooliday

JAKI NOCLEG WYBRAĆ, PODRÓŻUJĄC Z KOTEM?

Podróżując bez zwierząt mamy praktycznie nieograniczony wybór miejsc noclegowych. Wyjątkiem są obiekty, które nie akceptują dzieci. Ale czy podróżując z kotem znajdziemy zarówno przytulny nocleg, jak i eskluzywne miejsca? I oczywiście, co ważne -przyjazne zwierzętom.

Można znaleźć nocleg z kotem zarówno w domku, przyczepie kempingowejjak i wysokiej klasy hotelu. Koty są mniej chętnie przyjmowane do miejsc noclegowych niż psy ze względu na zniszczenia, których mogą dokonać oraz ewentualne alergie kolejnych gości. Szukanie noclegu bywa męczące, bo informacja w Internecie, że dany obiekt przyjmuje zwierzęta nie zawsze oznacza, że przyjmie kota. Za pobyt zwierząt zwykle pobierana jest opłata oraz kaucja zwrotna. Ceny pobytu zwierzaka są różne, można znaleźć obiekty, w których przenocujemy z kotem za darmo, ale są też obiekty, gdzie trzeba zapłacić nawet 150 zł za dobę pobytu! Przyjazd ze zwierzakiem należy zawsze uzgodnić przed przyjazdem oraz ustalić warunki.

Z kotem możemy pojechać zarówno w góry, nad morze, można z nim także wejść do zamku, muzeum, pójść do lasu, czy na miasto lub do restauracji. Wszystko zależy od charakteru i usposobienia kota, od tego czy nie boi się on innych ludzi otwartych przestrzeni lub miejskich hałasów. Przez planowaniemwycieczki należy sprawdzić czy miejsce, które chcemy odwiedzić akceptuje pobyt zwierząt, bo nie wszędzie można wejść z kotem.

Fot. Marta Nieścierowicz @zooliday

PRZYGOTOWANIE DO WYCIECZKI

Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu to połowa sukcesu. A i w trakcie samej podróży również zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Marta Nieścierowicz podpowiada:

1. Przede wszystkim najważniejsze jest właściwe przygotowanie i organizacja podróży. Godzina wyjazdu powinna być dostosowana do rytmu dnia i aktywności naszego kota. W trakcie podróży należy zaplanować postoje tak, aby kot miał możliwość pochodzenia po samochodzie oraz zabawy.

2. Należy wcześniej kupić odpowiedni transporter dostosowany do wielkości i wagi kota oraz właściwie go zabezpieczyć w samochodzie pasami bezpieczeństwa.

3. Karmienie kota powinno odbyć się nie później niż na ok.

3 godziny przed wyjazdem. Posiłek podany zbyt późno może zakończyć się wymiotami. Kotom obciążonym chorobą lokomocyjną należy podać leki po konsultacji z lekarzem weterynarii.

4. Koty nie przepadają za zbyt głośną muzyką, dlatego w trakcie jazdy warto ściszyć radio.

5. W trakcie jazdy możemy użyć naturalnych preparatów w działających na kota rozluźniająco.

Fot. Marta Nieścierowicz @zooliday

Planując pierwszą podróż z kotem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oczywiście poniższe zasady mają zastoswanie nie tylko przed i w trakcie pierwszej wycieczki, ale także przy każdej kolejnej wspólnej wyprawie.

  • Charakter i usposobienie kota. Kot ciekawski, pewny siebie, dobrzezsocjalizowany ma większe szanse na zostanie kocim podróżnikiem.
  • Zdrowie kota – koty przewlekle chore, w trakcie leczenia przed pierwszą podróżą muszą być skonsultowane z lekarzem weterynarii.
  • Koszty-wyjazd z kotem zawsze będzie się wiązał z wyższymi kosztami. Związane są one często z opłatami za nocleg, zakupem przydatnych w podróży rzeczy.
  • Wyjazd z kotem nie zawsze będzie wakacyjną beztroską. Przyzwyczajenie kota do nowego miejsca wymaga częstej obecności właściciela przynajmniej przez pierwsze chwile.
  • Krótkie jednodniowe, intensywne wyjazdy z kotem raczej nie mają sensu i warto wtedy rozważyć pozostawienie kota w domu.
  • Konieczność szczepień, regularnego odrobaczania i wyrobienia dodatkowych dokumentów szczególnie jeśli planujemy wyjazd za granicę.

Wycieczki z kotem pod wieloma względami z pewnością są wymagające. Jednak chęć wspólnej eksploracji nowych miejsc i zdobywania wspólnych doświadczeń bywa silniejsza od obaw. Podróżujących z kotami (w mądry i bezpieczny sposób) przybywa. Przypadek? Nie sądzę!



Paulina Janik - Kwasiżur
Cześć! Nazywam się Paulina i jestem niepoprawną kociarą. Blog o kotach prowadzę przy pomocy mojego męża i naszych dwóch cudownych kotów – Gosi i Piotrusia. Zawodowo zajmuję się fotografowaniem, więc połączenie dwóch pasji: fotografowania i kotów, przyszło mi naturalnie. Na blogu dzielę się kociokadrami i doświadczeniami, a we wszystkim towarzyszą mi nasze adopciaki. Gosia – charakterna kotka o nietuzinkowym umaszczeniu, lubiąca aportować kulki z papieru i wskakiwać domownikom (a czasem i gościom) na plecy…;) I Piotruś – wygadany kocurek z hipnotyzującym spojrzeniem żółtych oczu, którego główne hobby to… jedzenie.

Podobne artykuły