Kot dojrzały - czyli jaki?

  • Powrót
Kot dojrzały - czyli jaki?

Okres dojrzewania większości z nas kojarzy się z problemami, buntem, z poczuciem niezrozumienia i odczuwania całego zła na świecie. Hormony rozpętują wielką burzę i rządzą emocjami, często biorąc górę nad rozsądkiem i racjonalnym myśleniem.
Koty na pewno nie pokłócą się ze swoimi rodzicami o wyjście na imprezę ani nie dostaną złej oceny za brak przygotowania do lekcji, ale u nich również możemy zauważyć pewne charakterystyczne dla tego okresu zachowania.


Kocięta do 3. miesiąca życia powinny przebywać z matką i rodzeństwem, by poprawnie rozwinąć się psychicznie. Jeśli więc decydujemy się na przygarnięcie malucha, trafia on do nas zwykle w wieku 3–4 miesięcy. Jest już wtedy w pełni samodzielny, ale nadal daleko mu do dorosłego kota. Kocury zwykle osiągają zdolność do rozrodu w wieku około 6 miesięcy, szybciej niż kotki, u których następuje to między 6. a 10. miesiącem. Oczywiście są to dane uśrednione i zależy to od wielu czynników. Jednak, co bardzo istotne, zdolność do rozrodu a dojrzałość płciowa to dwie osobne rzeczy.


Gotowość układu rozrodczego do efektywnej pracy pojawia się dużo wcześniej niż psychiczna i fizyczna dojrzałość kotów. W grupie kotów wolno żyjących młody kocurek nie ma szans z dorosłymi kocurami w walce o terytorium, i zwykle kończy się to u niego poważnymi obrażeniami. Młode kotki, zapłodnione w czasie jednej z pierwszych rujek, najczęściej porzucają kocięta, zdarza się też, że rodzą martwe kociaki lub że kotka umiera z powodu komplikacji przy porodzie. Uważa się, że kot osiąga dojrzałość psychiczną w wieku mniej więcej 2 lat, czyli dużo później niż jest rozwinięty jego układ rozrodczy. W hodowlach regulaminowo dopuszcza się do rozrodu koty powyżej 10. miesiąca życia.

Chcesz dowiedzieć się wiecej? CAŁY ARTYKUŁ znajdziesz w numerze 1/2018 możesz go zamówić klikając TU.

autor: Anna Dimapilis, Koty Psoty

  • Powrót

PARTNERZY

Partnerzy

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.